İş Gücü Maliyeti Endeksi Arttı

Saatlik işgücü maliyeti endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,1 artış gösterdi.

Haberler 04.09.2015, 14:11
İş Gücü Maliyeti Endeksi Arttı

ANKARA(ANKA) - Saatlik işgücü maliyeti endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,1 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), İşgücü Maliyeti Endeksi 2015 2. Çeyreğine ilişkin verileri paylaştı. Nisan-Haziran aylarını kapsayan dönemde mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2015 yılı 2. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,1 arttı. Endeks, sanayi sektöründe yüzde 3,8, inşaat sektöründe yüzde 2,4 ve hizmet sektöründe yüzde 0,9 arttı.

 

-SAATLİK KAZANÇ ENDEKSİ YÜZDE 2,7 ARTTI-

 

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksinde en yüksek artış yüzde 7,6 ile D (Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı) sektöründe gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksi 2015 yılı 2. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,7 arttı. Endeks, sanayi sektöründe yüzde 4,4, inşaat sektöründe yüzde 2,8 ve hizmet sektöründe yüzde 1,6 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinde en yüksek artış yüzde 4,9 ile D (Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı) sektöründe gerçekleşti.

 

-SAATLİK KAZANÇ DIŞI İŞGÜCÜ MALİYETİ ENDEKSİ BİR ÖNCEKİ ÇEYREĞE GÖRE YÜZDE 0,6 ARTTI-

 

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi, 2015 yılı 2. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,6 arttı. Endeks; sanayi sektöründe yüzde 2,9, inşaat sektöründe yüzde 1,4 artarken, hizmet sektöründe yüzde 1 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde 2015 yılı 2. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre en yüksek artış yüzde 5,1 ile N (İdari ve destek hizmet faaliyetleri) sektöründe gerçekleşti. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@