İntes: İş Sağlığı Ve Güvenliği Açıklaması

ANKARA(ANKA) - Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES)Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan değişiklikle, sektörde nitelikli işgücü istihdamı için milat niteliğinde adım

İntes: İş Sağlığı Ve Güvenliği Açıklaması

ANKARA(ANKA) - Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES)Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan değişiklikle, sektörde nitelikli işgücü istihdamı için milat niteliğinde adımlar atıldığını söyledi. Koloğlu yeterliliklerini tespit etmiş belgeli iş gücü istihdam edilen iş yerlerinde iş kazalarının en alt düzeyde olacağını vurgulayarak, “İNTES olarak sorumluluğumuz arttı” dedi.

İNTES Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Koloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, çalışma hayatının taraflarını ilgilendiren çok önemli kararlar alındığını ifade ederek, “Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın onaylamasının ardından 23 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Kanun ile nitelikli iş gücü istihdamı teşvik ederek, iş kazalarının azaltılmasını ve verimliliğin artırılmasını hedefleyen düzenlemeler getirdi. Sektörde nitelikli işgücü istihdamı için milat niteliğinde adımlar atıldı” görüşüne yer verdi.

Koloğlu yeterliliklerini tespit etmiş belgeli iş gücü istihdam edilen iş yerlerinde iş kazalarının en alt düzeyde olacağını vurgulayarak, “İNTES olarak sorumluluğumuz arttı” dedi.

-“BELGESİZ İŞÇİ ÇALIŞTIRANA PARA CEZASI, BELGELİ İŞÇİ ÇALIŞTIRANA TEŞVİK”-

İşlerin daha kaliteli ve nitelikli iş ve becerisi olan yetkin meslek çalışanları tarafından yapılmasının önemine değinen Koloğlu, rekabetçi iş gücünün yaratılmasına duyulan ihtiyacın giderilmesi konusunda bugüne kadar Hükümetin ciddi adımlar attığını belirtti. Koloğlu, son yapılan düzenlemeye ilişkin şunları kaydetti:

“6545 sayılı Kanun ile Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı ve ulusal yeterlilikleri yayımlanan tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde meslekî yeterlilik belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacak. Söz konusu meslekler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanacak Tebliğ ile belirlenecek. Tebliğin yayım tarihini izleyen on iki ay sonrasında ise bu hükümlere aykırı davranan işveren veya işveren vekillerine Çalışma ve İş Kurumu il müdürü tarafından her bir çalışan için beş yüz Türk Lirası idari para cezası verilecek.”

Uygulamanın yaygınlaştırılması için çok önemli bir teşvik getirildiğini belirten Koloğlu şunları kaydetti:

“İşsizlik Sigortası Kanunu’na getirilen düzenleme ile Meslekî Yeterlilik Kurumu Kanunu kapsamında yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin 31 Aralık 2017 tarihine kadar belge masrafı ile sınav ücreti, İşsizlik Fondan karşılanacak.” 

-“BİLİNÇSİZLİK İŞ KAZALARINA NEDEN OLUYOR”-

Yazılı açıklamasında İNTES Türkiye Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezinin ( İNTES MYM) sürece hazırlıklı olduğunu belirten Koloğlu, şunları dile getirdi:

 “Sınav ve Belgelendirme kuruluşumuz İNTES MYM, bu süreçten sonra çok daha etkin ve hızlı çalışacak ve belgeli iş gücünün ülke genelinde yaygınlaşması için yoğun çaba harcayacaktır. İnsan hayatı her türlü değerin üzerindedir. Bu gelişmenin, bilinçsizlik ve bilgi yetersizliği nedeniyle yaşanan iş kazalarının önünün alınması açısından çok önemli bir adım olacağına inanıyorum. Yapılan yasal düzenlemenin ülkemize hayırlı olmasını diliyor, başta Başbakanımız Sayın Davutoğlu olmak üzere, yıllardır sektörümüzün sorunları konusunda son derece duyarlı davranan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Çelik’e ve Bakanlığımız yetkililerine içtenlikle teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.”  (ANKA)

(AR/ÖZK)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.