Güvenlik Kültürü Oturmadıkça İş Kazaları Azalmayacak

ANKARA (ANKA)- İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, güvenlik kültürünün bütün katmanlara yerleşmediği sürece iş kazlarının devam edeceğini belirterek, “Bu temel sorunla alakalı

Haberler 06.01.2015, 10:17
Güvenlik Kültürü Oturmadıkça İş Kazaları Azalmayacak

ANKARA (ANKA)- İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, güvenlik kültürünün bütün katmanlara yerleşmediği sürece iş kazlarının devam edeceğini belirterek, “Bu temel sorunla alakalı eğitim çok önemlidir. Dahili iş yerlerinin iç denetimiyle, organizasyonuyla alakalı görevli insanlar görevlerini hakkıyla yerine getirmeli. İşçinin bana bir şey olmaz zihniyetini terk etmesi lazım.  İşverenin yasanın kendisine yüklediği sorumluluğu kuşanması lazım” dedi.

Ölümlü iş kazaları açısından 2014 yılı, en fazla can kaybının yaşandığı yıllardan birisi olarak tarihteki yerini aldı.  2013 yılında toplam bin 235 işçi iş kazalarında hayatını kaybederken 2014 yılında ise en az bin 886 kişi iş kazlarında can verdi. Özellikle 2014 yılında toplu ölümlü iş kazaları arttı. Soma’da 301, Karaman Ermenek’te 18 işçi ve İstanbul Mecidiyeköy’deki asansör faciasında da 10 işçi hayatını kaybetti.

İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel ANKA’ya yaptığı açıklamada, güvenlik kültürü oturmadıkça iş kazalarının azalmayacağını belirterek, “İş kazları devlet politikası haline getirilip,  güvenlik kültürü almış insanları bu topluma kazandırılmadıkça iş kazları  önlenmez. Bu tamamen güvelik kültürüyle alakalı. Mesela ev kazları var. Evde kadın tavanın sapına çarpıyor içindeki kızgın yağı kendi üzerine döküyor. Yani iş kazalarının önlenmesi meselesi tehlikeli davranışları minimumu indirilmesiyle alakalı” dedi.

Tezel, güvenlik kültürünün bütün katmanlara yerleşmediği sürece iş kazlarının devam edeceğini ve  bu temel soruna çözüm üretmenin önemine vurgu yaparak, “Bu temel sorunla alakalı eğitim çok önemlidir. Dahili iş yerlerinin iç denetimiyle organizasyonuyla alakalı görevli insanların görevlerini hakkıyla yerine getirmeli. Bunlardan ödün verilmemeli. İşçinin bana bir şey olmaz zihniyetini terk etmesi lazım.  İşverenin yasanın kendisine yüklediği sorumluluğu kuşanması lazım” diye konuştu.(ANKA)

(MLT/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@