Gelir Testi Yaptırmayan Vatandaşlarımızla İlgili Çok Ciddi Bir Rakamla Karşı Karşıyayız

ANKARA (ANKA)- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, gelir testi yaptırmayan vatandaşlarla ilgili çok ciddi bir rakamla karşı karşıya olunduğunu belirterek,  “Eğer sağlığınız kamu tarafından karşılanacaksa borçlar si

Haberler 03.04.2015, 14:28
Gelir Testi Yaptırmayan Vatandaşlarımızla İlgili Çok Ciddi Bir Rakamla Karşı Karşıyayız

ANKARA (ANKA)- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, gelir testi yaptırmayan vatandaşlarla ilgili çok ciddi bir rakamla karşı karşıya olunduğunu belirterek,  “Eğer sağlığınız kamu tarafından karşılanacaksa borçlar silinecek. Hayır, böyle değil, belli bir oranda teste tabiyseniz faizlerinizi ortadan kaldıracağız, diye bu düzenlemeyi getiriyoruz ve köklü bir çözüme ulaşıyor” dedi.

Çalışma Bakanı, Genel Kurul’da dün gece yarısı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısının birinci bölümü üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

-GELİR TESTİ YAPTIRMAYANLAR-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, gelir testi yaptırmayan vatandaşlarla ilgili çok ciddi bir rakamla karşı karşıya olunduğunu belirterek şöyle dedi:

“Genel Sağlık Sigortası uygulamasına geçildi 1 Ocak 2012 tarihinde. O günden bugüne yani yaklaşık iki yılı aşkın süredir gelir testini yaptırmayanlarla ilgili bu düzenlemede diyoruz ki: ‘Geliniz, gelir testine giriniz. Eğer kamu tarafından sağlık hizmetleriniz karşılanacaksa o ortaya çıkacak, değilse primlerinizi ödemeye devam edeceksiniz. Geriye kalan borçlarınızla ilgili de, oluşan borçlarınızla ilgili de ‘Eğer sağlığınız kamu tarafından karşılanacaksa borçlar silinecek. Hayır, böyle değil, belli bir oranda teste tabiyseniz faizlerinizi ortadan kaldıracağız’ diye bu düzenlemeyi getiriyoruz ve köklü bir çözüme ulaşıyor.”

2003 yılında 75 TL ile 100 TL arasında seyyanen emeklilere zam yapıldığını ifade eden Çalışma Bakanı,  “2010 ve 2011 yıllarında 60 TL seyyanen zam yapıldı. 2003 yılında SSK aylığında yüzde 30, BAĞ-KUR esnaf aylığında yüzde 67, BAĞ-KUR tarım aylığında yüzde 151'lik artışlar yapıldı. Dolayısıyla, 2003 yılından bugüne bizim emeklileri enflasyona ezdirmemenin yanında, enflasyon üzerinde artış sağlamanın yanında, seyyanen yaptığımız artışlarla da alt gelir gruplarını yukarı taşıma ve buradaki gelir makasını daraltma konusunda çalışmalarımızı aynı kararlılıkla sürdürüyoruz” dedi.

4447 sayılı Kanun'un geçici 6'ncı maddesi gereği "GAP'a aktarılan 11,5 milyar TL'nin geri dönüşleri Yüksek Planlama Kurulu tarafından sağlanacaktır" diye yasal düzenlemeyi yaptıklarını belirten Çalışma Bakanı, “Henüz bu anlamda fona bir dönüşün olmadığını da ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

-“POLİS KURŞUNUYLA ÖLDÜRÜLDÜĞÜ İDDİALAR DOĞRU MU?”-

MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, “Çağlayan Adliyesinde teröristlerce rehin alınarak öldürüldüğü belirtilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın polis kurşunuyla öldürüldüğü, hayatını kaybettiği yönünde bazı medya organlarına da yansıyan iddialar doğru mudur?” diye sordu.

Çalışma Bakanı da, “Rahmetli Cumhuriyet savcısıyla ilgili ifadelerinizi tabii ki benim şu andaki bilgimle cevaplandırmak mümkün değil, doğru da değil. İlgili arkadaşlarımızın mutlaka bununla ilgili konuyu ayrıntılı bir şekilde, bilgiye dayalı, belgeye dayalı bir şekilde cevaplamaları yerinde olur. Ben bu soruyu da kendilerine ileteceğimi ifade ediyorum” yanıtını verdi. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@