Engellilere Yönelik İş İlanlarında İlk Sıra...

Engelli bireylere yönelik iş ilanlarına ilişkin Eleman.net verilerine göre, en çok ilan yayınlayan sektörlerde ilk sırada bilgisayar, bilişim teknolojileri ve internet alanlarından oluşan teknoloji sektörü geliyor.

Haberler 07.12.2015, 23:31
Engellilere Yönelik İş İlanlarında İlk Sıra...

ANKARA(ANKA) - Engelli bireylere yönelik iş ilanlarına ilişkin Eleman.net verilerine göre, en çok ilan yayınlayan sektörlerde ilk sırada bilgisayar, bilişim teknolojileri ve internet alanlarından oluşan teknoloji sektörü geliyor.

Engelli bireylerin istihdama katılmasının önemine dikkat çeken Eleman.net, konu ile ilgili verilerini açıkladı. Ara kademe ve mavi yaka pozisyonlarda lider insan kaynakları platformu konumunda bulunan Eleman.net’in verilerine göre, engellilere yönelik iş ilanlarında bilgisayar, BT ve internet alanları yüzde 12 ile ilk sırada geliyor. Gıda, inşaat, restorancılık ve hizmet sektörleri de en çok ilan yayınlayan sektörlerde ilk beşte yer alıyor.

-YÜZDE 80 EN VERİMLİ ÇAĞINDA-

Engellilere yönelik ilanların bölüm bazındaki dağılımına bakıldığında, çağrı merkezi ve satış bölümlerinin bu alanın lokomotifleri olduğu görülüyor. Bu iki bölümü üretim, temizlik ve pazarlama takip ediyor. Eleman.net’in verileri, işgücüne katılmaya hazır engelli adayların yaş dağılımlarında son derece çarpıcı bir tabloya ışık tutuyor. Buna göre, adayların yaklaşık yüzde 80’i, iş hayatında en verimli yaş aralığı olarak da ifade edilebilecek 26-40 yaş aralığında bulunuyor. Cinsiyet dağılımında ise kadın adaylar yüzde 70’i aşan oran ile dikkat çekiyor.

Engelli adayların il dağılımında Kocaeli yüzde 38’e yaklaşan oranı ile ilk sırada yer alırken, Kocaeli’ni Antalya, Konya, İstanbul ve Diyarbakır takip ediyor. Adayların eğitim durumlarında ise lisenin yüzde 45’lik oranını yüzde 22,8’le ilköğretim ve yüzde 16,6 ile yüksekokul izliyor.

-ENGELLİLERE ÖZEL SİTE-

Eleman.net olarak, engellilerin işgücüne katılımına tüm güçleri ile destek olduklarını söyleyen Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, “Sadece bu amaca odaklanmış “engelsiz.eleman.net” sitemizde de görülebileceği gibi, engelli adayların istihdam edilmesine destek olmak vizyonumuzun bir parçasını oluşturuyor. Şu an 50 bine yakın engelli adayın iş aradığı engelsiz.eleman.net’te bugüne dek 600’den fazla iş ilanı yayınlandı. Bu ilanlarla, yaklaşık 2 bin 500 engelli vatandaşımızın çeşitli sektörlerde istihdam edilmesinde rol oynadık. Erişilebilir bir site olmasına özen gösterdiğimiz engelsiz.eleman.net’in önemli bir özelliği de görme engelli adayların kolaylıkla kullanabileceği bir altyapıya sahip olması. Sitenin geliştirilme aşamasında ise Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şubesi ile ortaklaşa çalıştık ve görme engelli vatandaşlarımızın siteyi test etmelerini sağladık. Benzer projeler geliştirmeye devam ederek engelli bireylerin hayata katılması ve işgücünün bir parçası olması yönündeki çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. (ANKA)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@