Disk'ten Asgari Ücretlileri Çok Sevindirecek Talep

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), asgari ücretin net bin 900 TL olması gerektiğini savundu.

Haberler 08.12.2015, 14:54
Disk'ten Asgari Ücretlileri Çok Sevindirecek Talep

İSTANBUL(ANKA)- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), asgari ücretin net bin 900 TL olması gerektiğini savundu. 

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu. "Hepinizin bildiği gibi 2016 yılı için asgari ücret belirlenmek üzere. asgari ücret belirlenirken masada yine işverenler var, hükümet var, işverenler ve hükümet ile uyumlu çalışan sendikacılar var" diyen Beko, "Ama masada yine işçinin sesi yok’’ diye konuştu..

-“BİN 300 LİRALIK ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDADIR’’-

Beko, açıklamasında şunları kaydetti:

“Mücadelemizin küçük bir kazanımı dahi olsa şu gerçek değişmemektedir. Bin 300 liralık asgari ücret açlık sınırının altındadır. Türkiye'de açlık sınırı bin 393 TL'dir ve açlık sınırının bile altında bir asgari ücret işçiye zulümdür. Türkiye'de yoksulluk sınırı ise 4 bin 403 TL'dir. 1300 lira asgari ücretle bir hanede 3 kişi çalışması durumunda dahi yoksulluk sınırı aşılamamaktadır. Türkiye'de bu kadar işsizlik varken, bir haneden 3 kişinin çalışması zaten çok düşük bir ihtimaldir.

-“SARAYLAR BÜYÜMEKTE AMA İŞÇİLERİN EKMEĞİ BÜYÜMEMEKTEDİR’’-

Ülkeyi yönetenler milli gelir büyüyor diye övünmekte ama büyümeden işçiler pay almamaktadır. 2015 yılı kişi başına düşen milli gelir tahmini 2 bin lira civarındadır. Dört kişilik asgari ücretlinin evine, kişi başına milli gelirin birinin bile düşmemesi çarpıcıdır. Ülke büyümekte, servetler büyümekte, saraylar büyümekte ama işçilerin ekmeği büyümemektedir. 1978'den bu yana asgari ücret kişi başına milli gelir oranında artsaydı 2015 yılı için brüt 2 bin 142 TL olacaktı.

-“SERMAYE CEPHESİ ASGARİ ÜCRET KARŞILIĞINDA İŞÇİ SINIFINDAN DİYET TALEP ETMEKTEDİR’’-

Bu manzara ortada iken sermaye temsilcileri asgari ücretten yük olarak bahsetmekte, yükün paylaşılmasını istemektedir. Ücret, paylaşılması gereken bir yük değildir. İşçinin ürettiği değerin çok küçük bir bölümü olan ücret, işverenin sorumluluğundadır. Devlet işverenin işçiye karşı yükümlülüklerini fazlasıyla paylaşmaktadır. Örneğin 2008'den beri süren SGK prim indirimi ile işverenin devletten aldığı miktar 42 milyar TL'dir. Asgari ücretin artışının maliyetini 16 milyar TL olarak açıklayan işverenler bunun neredeyse 3 katına yakınını devletten almıştır. Öte yandan sermaye cephesi asgari ücret karşılığında işçi sınıfından diyet talep etmektedir! Bu diyetlerden biri işsizlik fonunun yağmalanmasıdır. Resmi işsiz sayısının 3 milyon olduğu ülkemizde fondan aylık faydalanan kişi sayısı yalnızca 200 bindir. Fon işsizlere verdiği paranın neredeyse üç katı bir tutarı patronlara aktarmıştır. Patronlar bu fonu daha da fazla yağmalamak istemektedir.’’

-“TAŞERON DÜZENİNİN TAMAMEN SON BULMASINI İSTİYORUZ’’-

Beko, açıklamanın devamında hükümeti taşeron işçiler konusunda da uyarmayı bir borç bildiklerini ifade ederek, "Zaten uymaları gereken mahkeme kararlarını vaat haline getirdiler, seçimden önce kadro sözü verdiler. Bugün ise ‘asıl iş/yardımcı iş’ ayrımı yaparak işçilerin güvenceli iş hakkının üstüne yatmaya çalışıyorlar. Bizim bu konudaki duruşumuz bellidir. Biz DİSK olarak kayıtsız, şartsız, ayrımsız kamudaki, belediyelerdeki tüm işçilere kadro verilmesini, taşeron düzeninin tamamen son bulmasını istiyoruz ve bu mücadeleyi büyüteceğiz" dedi.(ANKA)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@