Ato Başkanı Bezci: İşçilerimiz Maalesef Bilinçli Değil

ANKARA (ANKA)- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, inşaat iskelesinde yaptığı konuşmada Türkiye’de iş güvenliği konusunu anlattı ve “İşçilerimiz maalesef bilinçli değil. İşçimize ‘baret tak’ diyoruz

Haberler 07.04.2015, 09:48
Ato Başkanı Bezci: İşçilerimiz Maalesef Bilinçli Değil

ANKARA (ANKA)- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, inşaat iskelesinde yaptığı konuşmada Türkiye’de iş güvenliği konusunu anlattı ve “İşçilerimiz maalesef bilinçli değil. İşçimize ‘baret tak’ diyoruz, takıyor, arkamızı döndüğümüz an çıkarıyor” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) ortaklaşa düzenlediği “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi Eğitim Semineri” ATO Meclis Salonu’nda yapıldı. Seminer, iskele şeklinde tasarlanan kürsüde gerçekleştirildi. 
Seminerin açılışında konuşan  Bezci, Türkiye’nin ölümlü iş kazalarında ilk sıralarda yer aldığını söyledi. Türkiye’de her gün 160 iş kazası meydana geldiğini kaydeden Bezci, 2013 yılında bin 235 kişinin iş kazalarında hayatını kaybettiğini bildirdi. İş kazalarının sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın sorunu olduğunu vurgulayan Bezci, dünya genelinde yılda 300 milyona yakın iş kazası meydana geldiğini ve her gün 6 bin insanın öldüğünü belirtti.
 
-“İŞÇİLERİMİZ MAALESEF BİLİNÇLİ DEĞİL”-

İş kazalarının önlenmesinde duyarlı işveren ve iyi yetişmiş işçinin önemine de dikkati çeken Bezci, “İşçilerimiz maalesef bilinçli değil. ‘Baret tak’ diyoruz takıyor, arkanızı döndüğünüz an çıkarıyor. Denetleme yaparken yalnızca patronları değil işçileri de denetleyin. ‘Emniyet kemeri takın’ diyoruz takmıyorlar. Ceza kesiyoruz, yine takmıyorlar. Bu çok önemli bir konu.  İşçilerimizin de bilinçlenmesi gerekiyor”  dedi.  Araştırmalara göre en çok yüksekte yapılan çalışmalar sırasında kaza olduğunu belirten Bezci, iş kazalarının en aza indirilmesi, çalışanların sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışması için işçinin de işverenin de eğitilmesinin şart olduğuna dikkati çekti. 

-“İŞ KAZALARI EN ÇOK YAPI SEKTÖRÜNDE YAŞANIYOR”-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Serhat Ayrım da konuşmasında, ölümlü iş kazalarının en çok yaşandığı sektörün yapı sektörü olduğunu söyledi. Ayrım, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verilerine göre, 2013 yılında gerçekleşen 37 bin 807 iş kazasından 6 bin 215’inin, bin 215 ölümlü iş kazasından da 416’sının yapı sektöründe meydana geldiğine dikkati çekti. Denetimler hakkında da bilgi veren Ayrım, 2015 yılında 3 bin 500 teftiş yapılacağını kaydetti. İskele güvenliği konusunda çeşitli illerde seminerler düzenlediklerini anlatan Ayrım, 2015 ve 2016 yıllarında 15 ilde bilgilendirme semineri yapmayı planladıklarını bildirdi.

-"60 KİŞİNİN İSKELELERİN GÜVENLİ OLMAMASINDAN DOLAYI ÖLDÜ"-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer ise,60 kişinin iskelelerin güvenli olmamasından dolayı öldüğüne dikkati çekerek, “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi”nin bir benzerinin Almanya’da uygulandığını ve iskele kazalarının yüzde 26 oranında azaldığını söyledi. 
Açılış konuşmalarının ardından inşaatlarda denetim ve idari yaptırımlar, cephe iskeleleri ile ilgili mevzuat ve standartlar, cephe iskeleleri ürün belgelendirilmesi, muayene ve gözetim, cephe iskelelerinin kurulum ve söküm aşamalarında güvenli çalışma yöntemleri, yüksekte yapılan çalışmalarda kişisel koruyucu donanımların önemi konularında bilgiler verildi.(ANKA)

(MLT/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@