Asgari Ücrette %37,5 Vergi Haksızlığı

Devlet, vergi adı altında çok çeşitli araçlar kullanmakta, daha doğrusu bireylerin ödeme gücünden, türlü fırsatlardan yararlanarak pay almaktadır. Gelir veya servetin doğr

Haberler 15.04.2015, 16:52
Asgari Ücrette %37,5 Vergi Haksızlığı

Devlet, vergi adı altında çok çeşitli araçlar kullanmakta, daha doğrusu bireylerin ödeme gücünden, türlü fırsatlardan yararlanarak pay almaktadır. Gelir veya servetin doğrudan doğruya vergilendirilmesinde dolaysız, bir harcamanın bu gücün belirtisi sayarak vergilendirilmesi dolaylı sayılmaktadır.

Burada; AKP Siyasi İktidarının garibandan-emekçiden yana olup, olmadığını yada kimden yana olduğunu daha net göreceğiz. Asgari ücretle çalışan bir vatandaşın, hangi vergilerle emeğinin kuşa çevrildiğini göreceğiz.

2015 yılı ilk 6 aylık Asgari ücret rakamı 1201,50 TL olarak açıklandı. Vicdanı olan hiç kimse bu rakama onay veremez. Fakat, Komisyon (!)  buna onay veriyor. Kişi başına düşen Gayri safi yurtiçi hasılanın 10.400 Dolar olduğu ülkemizde, Asgari ücretin, en az Net.2000 TL olması açık hesap iken 949,07 TL belirlenmesi utançtır-ayıptır. Halbuki, nefes alamayan Asgari ücretliden kesilen dolaylı dolaysız tüm vergiler kaldırılmalı, asgari ücret en az  2.000 TL olarak belirlenmelidir.

Brüt 1201,50 TL olarak açıklanan Asgari ücretten sigorta primi, İşsizlik sigorta primi, Gelir vergisi, Damga vergisi gibi vergiler kesildiğini biliyoruz. Bu kesintilerden sonra KDV, İletişim, harç gibi  türlü yöntemlerle yapılan kesintilerle; asgari ücret vergi oranı en az %37,5 olmaktadır. 

Hesap şöyle; Brüt Ücret 1.201,50 TL, Sigorta Primi İşçi Payı 168,21 TL, İşsizlik Sigortası Primi İşçi Payı 12,02 TL, Gelir Vergisi 153,19 TL, Damga Vergisi 9,12 TL olmak üzere yapılan kesintilerin toplamı 342,54 TL dir. Bu kesintiden sonra NET ELE GEÇEN 949,07 TL dir.  30 günlük çalışmanın neticesinde emeğimizin karşılığı bile olmayan Brüt asgari ücretten yapılan kesintilerden sonra geriye 949,07 TL ücret kalmaktadır.  (Kalmakta mıdır?)  Yani Net 949,07 TL ile geçinmemiz beklenmektedir. Bu, doğrudan vergiler sonrasında ortaya çıkan tablodur.

İyide; asgari ücretten kesilen vergiler bittimi sanıyorsunuz, yani vergiden arındırılmış net ücret olan 949,07 TL bizim mi? Hayır,  AKP Siyasal iktidarının asgari ücret üzerindeki hesapları daha bitmedi, Bundan sonra ikincil vergiler, dolaylı vergiler devreye giriyor ve maaş kuşa dönüyor.  Bırakın bir aileyi, tek kişinin karın tokluğuna hesap yapsak ve her öğünde 7 TL yemek parası harcansa, Günde 21 TL den, ayda 630 TL mutfak masrafı yapılmış olur. Bu masraflar için,  % 8 KDV devreye girecek ve  yaklaşık  50 TL mutfak vergisi olarak cebimizden çıkacaktır.

Asgari ücretlinin, ( Kiraya Maaş yetmeyeceği için) Kira ödemediğini kabul etsek,  Okul, Elektrik, Su, Telefon, ulaşım, sağlık, giyinme, tüp vs. gibi masrafların da; geriye kalan 319,07 TL  olduğunu kabul etsek (Mümkün değil amma)  bu masraflar için  % 18  KDV  alınacak yani  57.43 TL cebimizden çıkacaktır. Zaten olmayan, maaş tükendi.

O nedenle başka harcamalara, örneğin  tatil, tiyatro, sinema, alışveriş, kitap, gazete, eğlence vs. gibi masraflara bir şey kalmadı, bu masraflar hayal olarak kalacak, EV-araba hayalini bile kuramayız zaten.Boşuna demiyorum; “ Çalışmadan yaşayanlar için, Yaşamadan çalışıyoruz.” Sesimizi çıkarmazsak daha kötü günler yaşayacağımız açıkça belli olmuştur.

Gelelim vergilere;  Asgari ücretten; 342,54 TL doğrudan vergi kesilmektedir. Ayrıca 107, 43 TL de dolaylı vergi kesilmekte olup, Toplam 450 TL vergi kesilmektedir. Brüt ücret 1201,50 TL idi. Kesilen toplam vergi 450 TL olduğuna göre, toplam vergi oranının % 37,5 olduğu görülmektedir.

Kendi hayatını yaşamadan, köle gibi çalışan insanların Asgari ücretinden % 37,5 vergi kesen AKP Siyasi iktidarı,  Büyük şirket ve kurumlardan % 20 vergi kesmektedir.  Siyasi İktidar Asgari ücretten %37,5 vergi keserek bununla SARAY yaptırmış, burada şatafatlı bir hayat sürmekte, bin liralık altın varaklı bardaklardan  (sanırım) su içmektedir.

Hesap ortada; yapılan zalimlik ve insafsızlıktır. Emekçiler olarak bu zulme seyirci kalmayacağız. Kendilerine SARAY-ŞATAFAT, çalışana ZULÜM-PERİŞANLIK layık görenleri artık çok iyi tanıyoruz. Emekçiler olarak, Şirketlerden %20, asgari ücretten %37,5 vergi kesen, emekliyi, taşeronu, memuru, işçiyi, köylüyü esnafı vergi yüküyle inim-inim inleten AKP’ye oy vermeyeceğiz.. Asgari ücreti insanca yaşam seviyesine çekecek olana, Vergide adaleti sağlayacak olana, Ekmeğimizi büyütecek olan HALKIN İKTİDARI’ na  oy vereceğiz.

Osmanlı döneminde vergi yükü karşısında ezilen Vatandaş ile Osmanlı yönetimi arasındaki ilişkiyi, sık-sık söylenen bir tekerleme örneği vererek hatırlatayım; “Şalvarı Şaltak Osmanlı / Eyeri Kaltak Osmanlı / Ekende Yok Biçende Yok / Yiyende Ortak Osmanlı” 

 

Cengiz GÜLEBAY / 13.04.2015

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@