Asgari Ücretliyi Sevindirecek Teklif

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, asgari ücretli işçiden gelir vergisi kesilmemesi için yasa teklifi hazırladı. Teklife göre bir asgari ücretlinin maaşı 63 TL artacak, toplamda ise 5 milyon asgari ücretli ay

Asgari Ücretliyi Sevindirecek Teklif

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, asgari ücretli işçiden gelir vergisi kesilmemesi için yasa teklifi hazırladı. Teklife göre bir asgari ücretlinin maaşı 63 TL artacak, toplamda ise 5 milyon asgari ücretli aylık toplam 315 milyon TL daha fazla maaş alacak.

Oran, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa Teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Yasa değişmezse bir işçinin sene sonunda alacağı asgari ücretinde 34 TL kesileceğini belirten Oran,  “Bu yasa teklifinin kabul edilmesi halinde 5 milyon asgari ücretlinin aylık olarak 315 milyon TL daha fazla aylık alması olanaklı hale gelecek” dedi.

Teklife göre bir asgari ücretlinin maaşı 63 TL artacak, toplamda ise 5 milyon asgari ücretli aylık toplam 315 milyon TL daha fazla maaş alacak.

-“CHP İKTİDARINDA ASGARİ ÜCRET 1500 TL SEVİYESİNE ÇIKARTILACAK”-

Tek maddelik yasa değişikliği teklifinin gerekçesinde Oran, şu değerlendirmelerde bulundu:

“CHP iktidarında asgari ücret 1500 TL seviyesine çıkartılacaktır ve adı üstünde zaten ‘asgari’ olan bu ücretten gelir vergisi kesintisi yapılmayacaktır.

Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2013 yılı için hesapladığı medyan gelirin yüzde 70’i oranında aylık 835 TL olarak baz alınan yoksulluk sınırına  göre Türkiye’de halen 22 milyon civarında yoksul yurttaşımız bulunmaktadır. Kısacası Türkiye’de yoksulluk oranı yüzde 30’u aşmaktadır, yani her 3 kişiden biri yoksuldur.

-“5 MİLYON KİŞİ İSE ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞIYOR”-

Ayrıca Türk-İş’e göre 4 kişilik ailenin ‘açlık’ sınırı yani aylık asgari gıda harcaması 1.308 TL, diğer gereksinimleri ile birlikte yoksulluk sınırı 4 bin 259 TL; yetişkin tek kişinin yaşama maliyeti ise 1.593 TL’dir. Türkiye’de 26 milyon dolayında çalışanın 8.5 milyonla üçte biri kayıt dışı istihdam edilmekte ve bunların ne ücret aldığı bilinmemektedir. 5 milyon kişi ise asgari ücretle çalışmaktadır.

-“ŞU AN BİR İŞÇİ 63 TL VERGİ ÖDÜYOR”-

2015 yılının ilk yarısı için belirlenmiş olan asgari ücret brüt 1201,50 TL, net asgari ücret ise 949,07 TL’dir. Yılın ikinci yarısında brüt asgari ücret 1273,50 TL’ye net asgari ücret ise 1000,54 TL’ye çıkacaktır. Halen asgari ücretle çalışan bir işçinin maaşından her ay 63,08 TL gelir vergisi kesilmektedir, bu vergi 1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren ise 72.26 TL’ye çıkacaktır. Zaten güç koşullarda yaşayan asgari ücretli bir işçinin brüt maaşından bugün itibariyle her ay toplam 252 TL prim, fon, vergi kesintisi yapılmaktadır.

2015 yılı içerisinde asgari ücretliler öngörülmeyen bir sorun daha yaşayacaklar ve aralık 2015 maaşları 34 TL daha düşük olacak. Çünkü gelir vergisinde ilk dilim olan 12 bin TL’lik sınır aralık 2015’te aşılacak. Bu nedenle 12 bin TL’ye kadar yüzde 15’lik gelir vergisi ödeyen asgari ücretli, aralık ayında 12 bin TL’yi geçen 684,76 TL’lik maaş için yüzde 20 vergi ödeyecek ve sonuçta eline geçecek maaş 34,19 TL daha düşük olacak, bu durumun acilen önlenmesi gerekmektedir.”

-“İŞÇİLER 315 MİLYON TL FAZLA MAAŞ ALACAK”-

Teklifi hakkında bilgi veren Oran, şöyle dedi:

“Aylık geliri, 4 kişilik ailenin açlık sınırı olan 1308 TL’yi bile bulmayan asgari ücretlinin 2015 yılı aylık net maaşlarının hiç olmazsa 63-72 TL oranında artabilmesi için gelir vergisinde bu değişikliğin yapılması yararlı olacaktır. Böylece 5 milyon asgari ücretlinin aylık gelirlerinde toplam 315 milyon TL’lik artış sağlanmış olacaktır.” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.