Son Dakika

Akp Çalışma Hayatını Dinamitledi

ANKARA (ANKA) – CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, sendikaları sıfırlayan, taşeron işçiliği yaygınlaştırarak modern kölelik düzeni kuran AK Parti döneminde iş cinayetlerine 15 binden fazla kurban verildiğini ifade ederek, “

Haberler 30.04.2015, 12:26
Akp Çalışma Hayatını Dinamitledi

ANKARA (ANKA) – CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, sendikaları sıfırlayan, taşeron işçiliği yaygınlaştırarak modern kölelik düzeni kuran AK Parti döneminde iş cinayetlerine 15 binden fazla kurban verildiğini ifade ederek, “AK Parti, çalışma hayatını dinamitlemiş, emek kesimini ezip sindirmiş, sendikalar, meslek odaları ve işveren dernekleri iktidarın tahakkümü altına alınmıştır” dedi.

Oran yazılı açıklamasında, 1 Mayıs’ı, her yıl Taksim inatlaşması, tazyikli su ve biber gazlı polis terörü ile kabusa çeviren AK Parti’nin, ülkede “bayram” kutlayacak bir emek kesimi de adil işleyen bir çalışma hayatı da bırakmadığını ifade etti.

AK Parti’nin 13 yıldır uyguladığı ekonomik ve sosyal politikaların en fazla mağdur ettiği toplum kesimlerinin başında emek kesiminin geldiğini belirten Oran, “AKP, ülkenin asırlık birikimlerini özelleştirme adı altında peşkeş çektiği küresel karteller ve yandaş sermaye için örgütsüz bir çalışan kesimi, ucuz işçilik cenneti ve sendikasızlaştırma-taşeronlaştırma yoluyla post modern kölelik düzeni kurmuştur. Hakları elinden alınan emekçiler, açlık sınırındaki ücretlerle yaşamaya, can güvenliği olmayan işlerde çalışmaya mahkûm edilmiş, binlerce işçimiz iş cinayetlerine kurban verilmiştir” dedi.

-“AKP SENDİKALARI BİÇTİ”-

AKP döneminde sendikalara üye olup örgütlenmek isteyen işçilere birçok engel çıkarıldığını, işçi örgütlerinin baskı ve zayıflatıcı önlemlerle etkisiz hale getirildiğini kaydeden Oran, “2012 öncesinde 3 milyon dolayında bulunan sendikalı işçi sayısı 1 milyon dolayına düşürülmüş, sendikalar adeta biçilmiştir. 12 Eylül döneminde çıkarılan 2821 ve 2822 sayılı yasalarla bile bu kadar çok sendika saf dışı edilmemişken, AKP düzenlemesi ile sendikaların yarıdan fazlası işkolu barajının altında itilerek yetkisiz hale getirilmiştir” dedi.

Yaygın kayıt dışı işçilik ve artan taşeron işçilerinin üyeliklerinin sayılmamasının sendikaları zayıflatan en önemli faktör olduğunu belirten Oran, Çalışma Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 12.2 milyon işçiden sadece 1.3 milyonun sendikalı olduğunu, 2003 yılında yüzde 57.5 olan sendikalaşma oranının yüzde 10.65’e düştüğünü kaydetti.

TÜİK’e göre Ocak 2015 itibariyle 17.1 milyon ücretli-yevmiyeli çalışan bulunduğunu, bu sayının içinde sendikalıların oranını ise sadece yüzde 7.5 olduğunu belirten Oran, “Yani her 100 işçiden 93’ü sendikasızdır. Türkiye, sendikalaşma oranında OECD sonuncusudur. Taşeronlaşma ve hileli işyeri bildirimi ile milyonlarca işçinin sendikal örgütlenme hakkı gasp edilmektedir.”

-“İŞ CİNAYETLERİNDE BİRİNCİYİZ”-

 Sendikasızlaştırma ile paralel biçimde taşeronlaşmanın da yaygınlaştırıldığına dikkat çeken Oran, “2002’de 358 bin olan taşeron işçilerinin sayısı bugün kamu ve özel sektör toplamında 2.5 milyona ulaşmıştır. Bunun 1.1 milyonu belediyeler de dahil kamuda çalışmaktadır. Zor koşullarda çalışan, haftalık çalışma sürelerine uyulmayan, bayram izni dahi olmayan binlerce işçi, taşeronlar uhdesinde karın tokluğuna çalışmaktadır” dedi.

Donanımsız, vasıfsız işçilerin eğitim ve kıdem gerektiren işlerde çalıştırıldığını, bu nedenle her yıl ortalama binin üzerinde insanın, iş cinayetlerine kurban verildiğini ifade eden Oran, Aralık 2002-Mart 2015 döneminde 2 milyondan fazla işçi iş kazası yaşamış, toplam 15 bin 747 işçinin bu iş cinayetlerinde hayatını yitirdiğini belirtti.

Buna göre AK Parti döneminde Türkiye’de yılda ortalama bin 285, ayda ortalama 107, günde 3 ila 4 işçinin, iş cinayetlerine kurban verildiğini kaydeden Oran, “Türkiye, iş cinayetlerinde yitirilen işçi sayısında El Salvador ve Cezayir’in ardından dünyada 3’üncü, Avrupa’da ise 1’inci sıradadır. İş güvenliği ve işçi sağlığına ilişkin mevzuat, denetimler ve cezalar yetersizdir” dedi.

-“3 MİLYON ÇALIŞAN KAYIT DIŞI”-

 TÜİK’in Ocak 2015 işgücü verilerine göre Türkiye’de herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışanların oranı yüzde 32,4 olurken, ücretli-yevmiyeli olarak çalışan 17.1 milyon kişiden yaklaşık 3 milyonu kayıtsız, yani kaçak çalıştırılmaktadır. Emeklilik beklentisi, sağlık hizmeti alma hakkı olmayan bu çalışanların sendika üyeliği de söz konusu değildir. Kadınlarda kayıt dışı istihdam oranı, erkeklere göre daha yüksektir. Neredeyse iki kadın çalışandan biri sigortasız çalıştırılmaktadır. Türkiye’yi 3’üncü dünya ülkeleri seviyesine indirgeyen bu tablo, ülkemize yakışmamaktadır.

-“MEMURA GÜDÜMLÜ SENDİKA”-

Oran, AK Parti’yi kamu çalışanlarında ise “vesayet sendikacılığını” tesis etmekle suçlayarak, “2014 itibariyle Türkiye’deki 2.3 milyon memurdan yüzde 70 oranındaki 1.6 milyonu sendikalıdır. 2002 yılında sendikalı memurların sadece yüzde 7’sini bünyesinde barındıran Memur-Sen, artık yüzde 50 dolayındaki payı ile en büyük konfederasyon haline gelmiştir. 2002-2014 döneminde KESK’in üye sayısı azalıp, Kamu-Sen’inki yerinde sayarken, muvazaalı sendikacılığı çoktan deşifre olmuş Memur-Sen’in üye sayısı tam 17 kat artmıştır” dedi.

Memur-Sen’in, geçen yılki toplu görüşmelerde hükümetin önerdiğinden daha düşük zam isteyerek ve ikinci yarı zammını almayarak, gerçek misyonunu ortaya koyduğunu da ifade eden Oran, “Memur-Sen’in varlık nedeni ve misyonu, başkanının ödüllendirilerek AKP milletvekili adayı yapılmasıyla da netleşmiştir. Emek kesiminin önemli bir parçası olan kamu çalışanları, muvazaalı sendikacılık ve sözde toplu görüşmelerle kandırılmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

 -“1 MAYIS’LAR AKP’SİZ TÜRKİYE’DE BAYRAM TADINDA KUTLANACAK…

AK Parti’nin, çalışma hayatını dinamitlediğini, emek kesimini ezip sindirdiğini, sendikalar, meslek odaları ve işveren derneklerinin iktidarın tahakkümü altına alındığını ifade eden Oran şöyle devam etti:

“Sendikal hakların genişletilerek yasal güvence altına alınacağı, işçi sağlığı ve güvenliği kurallarının eksiksiz uygulanacağı CHP iktidarında, Türkiye ekonomisinin, işçilerin canı pahasına büyüyen bir ekonomiye dönüşmesine izin verilmeyecektir. Yandaş sendikacılığa son verip, emekçilerin sendikal örgütlenme haklarını tam güvenceye alacağız. Sendikaları, iktidar müdahalelerine karşı koruyucu düzenlemeler yapacağız. Devlet, işçi ve iş dünyasının; çalışma hayatı ve tüm önemli konularda düzenli olarak bir araya gelmesi yoluyla, toplumsal mutabakat, çalışma hayatında barış ve toplumsal huzur ortamını sağlayacağız. Toplantı ve gösteri özgürlüğünü, gelişmiş demokrasilerdeki düzeye getireceğiz. 1 Mayıs’lar, işte o zaman bayram tadında kutlanacaktır.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@