6 Yıl Daha Erken Emekli Olma Fırsatı

6 Yıl Daha Erken Emekli Olma Fırsatı! Anneler için emeklilik formüllerinde doğumları işe yarıyor. Torba yasayla 3’e çıkartılan doğum borçlanması imkanı ile 2.160 gün (6 yıl) kazanmak mümkün. Böylece prim eksiğini tamamlayıp 6 yıl daha önce emekli olma fırsatı var.

Haberler 03.05.2016, 09:30 03.05.2016, 09:31
6 Yıl Daha Erken Emekli Olma Fırsatı
memuruz.net - Emeklilikhesaplarıyapılırken anneleriçin doğumları da önemkazanıyor. Kadın çalışan eğersigortalı olduktan sonra çocuksahibi olmuşsa bu kendisineavantaj sağlıyor. Sistemkadının çocuk doğurduktansonra çalışmadan ayrı kaldığıgünleri değerlendirmesine izinveriyor. Böylece doğumdansonra geçen sigortasız 2 yılemeklilik hesabına katılabiliyor.Doğum borçlanması için herannenin 3 çocuğa kadar hakkıbulunuyor. Böylece üç çocuk için2.160 gün yani 6 yıl prim günükazanma imkanı doğuyor.Borçlanma yapmak içinşartlar şöyle belirleniyor:

* Doğumun sigortalı olduktansonra gerçekleşmesi
* Çocuğun yaşıyor olması.(çocuk vefat ederse hayattakaldığı süre borçlanılabiliyor)
* Borçlanılacak süre içindesigorta yatırılmamış olması.

NE KAZANDIRIYOR

Doğum borçlanmasıyla erken emeklilik eksik primlerin tamamlanması ile oluyor. Yıl ve yaş şartını tamamlamış bir annenin eğer primi eksikse bunları tamamlamak için beklemesi gerekmiyor. Böylece sadece borçlanarak üç çocuk için 6 yıl kazanılabiliyor ve 6 yıl erken emekli olunabiliyor. Bunun için her ay için en az asgari ücretin yüzde 32'si kadar para ödemek gerekiyor.

YAŞI GERİYE ÇEKMİYOR

Doğum borçlanması erkeklerin askerlik borçlanmasının aksine yaşı geri çekmiyor. Ama primi eksik bir annenin daha büyük yaşta emekli olmasını engelliyor. Askerlik borçlanması ise borçlanılan süre kadar işe giriş tarihini geri çektiği için yaşı düşürüyor. Fakat annelerinde erkeklerin aksine 6 yıl borçlanma hakkı bulunuyor.

STAJ SAYILIYOR

Normal şartlarda emeklilik hesabında staj başlangıcı ve stajda geçen süreler dikkate alınmıyor. Ama doğum borçlanmasında farklı bir uygulama bulunuyor. Anneler eğer staj başladığı tarihten sonra doğum yapmışlarsa bu doğumları 3 çocuğa kadar borçlanarak 2 bin 160 gün kazanıyor. Bu süreler prim gün sayısına eklenerek belli şartlarda 6 yıl erken emeklilik imkanı sağlanıyor. Böylece erken yaşlardaki çocuklar da borçlanılabiliyor.

ANNELERİN TALEBİ

Bu arada binlerce anne sigorta öncesi doğumların da borçlanılabilmesi imkanının verilmesini istiyor. Önce evlenip çocuk yaptıktan sonra çalışmaya başlayan anneler böylece prim günlerini tamamlama imkanını erkeklerde olduğu gibi kendilerine de verilmesini istiyor. Anneler, "Böylece eşitlik de sağlanacak. Sigortadan önceki doğumları borçlanmamız bize ek prim kazandıracak. Emeklilik hakkımız olacak" dediler.

ÖRNEK HESAPLAMA

Ayşe hanım 10.04.1990tarihinde işe girerek çalışmayabaşladı. Ayşe hanımın doğum tarihi ise02.03.1970.
Ayşe hanım bu süre içinde çeşitliişyerlerinde çalıştı. Toplamda da4700 gün prim biriktirebildi. Ayşehanım bu arada 1998 yılında bir deçocuk dünyaya getirdi.
* Ayşe hanım için emeklilik şartları20 yıl 46 yaş ve 5.375 prim günüolarak görülüyor.
* Ayşe hanım emekli olmak istiyor.
* Ayşe hanımın yaş ve yıl şartlarıtamam ama primi 675 gün eksik.Hemen doğum borçlanması yaparak buprimleri tamamlayıp 2 yıl erken emekliolabilecek.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@