35 İçinin Çıkarılmasına Sert Tepki

35 İçinin Çıkarılmasına Sert Tepki

Haberler 12.08.2015, 16:00
35 İçinin Çıkarılmasına Sert Tepki

Elazığ Ülkücü İşçiler Derneği eski başkanı olan ve yaptığı önemli faaliyetleri ile toplumun her kesiminde saygın bir yer edinen, Genel Başkanlığını Nuri SATILMIŞ’ın yaptığı “Türkiye Belediyeler ve Yerel Hizmet İşçileri Sendikası” Elazığ İl Temsilcisi olarak yetkilendirilen Sn. Mesut TUNÇ Eti krom aş. Yıldırımlar holdingin  11.8.2015 tarihi itibarıyla bu gün 35 işçinin çıkışına tepki gösterdi…

Açıklamasında;

Elazığ ekonomik hayatı açısından çok önemli bir yeri olan Ferokrom’um özelleştirilme sonrasında Yıldırımlar Holding’e satışı yapıldıktan sonra yaşanan gelişmeler zihinlerimizi bulandırdı…

11.8.2015 Tarihi itibarıyla 35 işçinin çıkışının verilmesi, bu çalışan kesimin ve mes'uliyetleri altında bulunan ailelerinin bir anda geçim sıkıntısı yaşayacak olmaları bizleri kaygılandırmıştır.

Kar etmediği nedeniyle işçi çıkarma kolaycı bir yönetim anlayışıdır. 10-15 yılını bu fabrikaya adamış, fabrikayı nefsinden öte bir anlayışla koruyan ve karlılığını artırma yönünde çalışan, yaptığı iş dışında da başka bir iş öğrenme imkanı da olmayan bu insanların bir anda kapı dışarı edilmelerinin topluma olan yansımalarının göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyoruz.  

İçi çıkarmakla her şey bitmeyecektir. Kar yanında ülkenin birliği ve dirliği gibi daha önemli üst meselelerimiz vardır.

 Son günlerde ülkemiz genelinde olduğu üzere ilimizi de de yaşanan kaotik durumda iş imkanının zaten az olduğu ilimizde bir anda en az 140-150 kişinin aç kalması gibi istenmeyecek bir halin yaşanmasına zemin olmaktadır.

Dünya ekonomisinde madenler üzerinde küresel aktörlerin konjonktürel oynadıkları rollerin salt kar noktasında ilk akla gelen şık olan  “işçi çıkarma” eylemiyle karşılamanın rasyonel bir fabrika yönetme anlayışıyla izah edilemeyeceğini düşünüyoruz.

Türkiye Belediyeler ve Yerel Hizmet İşçileri Sendikası Elazığ İl Temsilciliği olarak genel merkezimiz hassasiyetinde  çıkışları verilen işçilerimizin yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi, yeniden göreve çağrılmaları suretiyle kaynayan Doğu ve güneydoğu Türkiye gerçeğinde bir huzur ve refah adası olan Elazığ’ın bölgeye doğru model olması, birlik ve beraberliğin temin ve tesisi açısından önemli olduğunu düşünürken, Yıldırımlar Holding yönetiminde ETİ KROM işletmeleri yönetiminin sosyal sorumluluk dahilinde ülke kaygılarını da göz önünde bulundurarak hatanın  telafisi yönünde vaziyet alacaklarına inanıyor, diğer sivil toplum kuruluşlarını da bu ve benzeri hadiselerde ortak tavır almaya davet ediyoruz.

Bu süreçte ilimiz Milletvekillerinin de sesimize kulak vererek, mağduriyetlerin giderilmesi yönünde işçilerimizin yeniden göreve davet edilmeleri yönünde destek olmalarını beklerken,

Sessizlerin sesi, mağdurların kimsesi olma yolunda hakkı söylemeye devam edeceğiz. Bilelim ki Başka Türkiye olmadığı gibi, başka Elazığ da yok… Dedi.

 

M.MESUT TUNC.

Türkiye Belediyeler ve Yerel Hizmet İşçileri Sendikası İl Temsilcisi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@