1,5 Milyon Şoför Kayıt Altına Alınmalı

ANKARA (ANKA) – TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şoförlüğü meslek edinmiş 1,5 milyona yakın kişinin tekrar odalara üye olabilmesi için 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu’ndaki vergi mükellefiyeti şartının yasal değ

Haberler 30.04.2015, 12:24
1,5 Milyon Şoför Kayıt Altına Alınmalı

ANKARA (ANKA) – TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şoförlüğü meslek edinmiş 1,5 milyona yakın kişinin tekrar odalara üye olabilmesi için 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu’ndaki vergi mükellefiyeti şartının yasal değişiklikle kaldırılması çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Eski 507 sayılı yasadaki gibi üye olma şartları tekrar sağlanırsa yaşanan sıkıntı çözülecektir. En önemlisi şoförlük mesleği mesleksizlerin mesleği olmaktan çıkarılarak saygın bir yapıya kavuşturulacaktır” dedi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, 2005 yılında çıkarılan Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu ile 507 sayılı yasadaki uygulamanın kaldırılması üzerine ticari araç sahibi olmayan ve vergi mükellefiyet kaydı bulunmayan şoförlerin oda kayıtlarının silindiğini kaydetti. Palandöken, “Yeni düzenleme ile sadece üzerine kayıtlı araç bulunan ve vergi mükellefi olan şoförler meslek odalarına kayıt yaptırabiliyor. Bu şartın dışındaki şoförler ise direksiyonuna geçtikleri aracın çalışan işçisi olarak kabul ediliyor. Yeni yapılacak yasa düzenlemesi vergi mükellefiyeti şartı kaldırılarak meslek odalarına kayıtlı olmayan şoförlerin önündeki engel kalkmış olacak. Böylece anayasanın eşitlik ilkesi de ihlal edilmemiş olacak” dedi.

-“KAYIT ALTINA ALMAK MESLEĞİN İTİBARINI ARTIRACAK”

Bir mesleğin tanımlanmasında esas olanın mesleki beceri olduğunu anlatan Palandöken, vergi mükellefi olmak veya olmamak bir mesleğin belirleyici unsuru olarak düşünülmemesi gerektiğini kaydetti. Odaya kayıt için vergi mükellefiyetinin şart olmaması gerektiğini belirten Palandöken, “Meslek Kuruluşlarının en önemli işlevlerinden birisi, ‘meslek ahlakını’ üyelerinde oluşturmak, geliştirmek, denetlemek ve sahip çıkmaktır. Ticari kuruluş vasfındaki eğitim merkezlerinin meslek ahlakını ve bilincini oluşturmasını beklemek gerçekçi değildir. Bugün şoförlerin denetimi başlı başına sorun teşkil ediyor. Özellikle şehir içi yolcu taşımacılığında yeterli şoför eğitiminden ve denetiminden söz etmek mümkün değildir. Şoförlük mesleğine ilişkin yapılacak düzenlemeler karayolu ulaşımı ve trafik güvenliği açısından da faydalı olacaktır” dedi. 2005 yılında getirilen düzenlemenin ardından şoförlerin kayıtlarının sürekli silindiğini ve bugüne kadar tek bir şoför kaydının yapılmadığına dikkat çeken Palandöken, “Şoförlerin kayıt altına alınmasıyla can ve mal güvenliği sorunları da ortadan kalkacaktır. Son yaşanan olaylar kayıt altına almanın ne kadar önemli olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi. Şoförlerin kayıt altına alınmasıyla, odalarımızda mesleki eğitimlerden yararlanma imkanı da kolaylaşacak” dedi. (ANKA)

(YE/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@