Çalışma Bakanlığı ile Memur Sen Yüzde Kaç Zam Oranında Anlaşacaklar?

Memur maaş zam oranlarına ilişkin ilk rakamlar açıklandı. Talepler ve tekliflerin üzerine gerçekleştirilecek görüşmeler sonrasında ise 2022 2023 dönemi zam oranları belli olacak.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

Milyonlarca devlet memuru ve devlet memuru emeklisinin gözü kulağı 2021 yılı toplu iş sözlemşmesi görüşmelerinde. Yüz yüze görüşmeler öncesinde memur tarafı ne kadar zam istediğini sendikalar üzerinden açıkladılar. Sendikaların taleplerinin ardından ikinci adımın Çalışma Bakanlığı'ndan gelecek. 

Peki yüz yüze görüşmeler sonunda maaş zam oranları için yüzde kaç rakamında anlaşılacak? Son gelişmeler, kulis rakamları ve bilinmesi gerekenler. 

TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNDE YÜZDE 38'LİK ZAM TALEBİ

Toplu Sözleşme Görüşmelerinde memurlar adına masada olacak yetkili sendika Memur Sen olacak. Ancak Memur Sen 2021 yılı görüşmeleri için önemli bir adım attı. Sendika memurların taleplerinin daha güçlü duyurulması, en yüksek kazanımların elde edilmesi amacıyla süreci Türkiye Kamu Sen ile bilrikte yürütecek. İki sendika taleplerini birlikte dile getirecekler masada beraber yer alacaklar. 

Memurlardan gelen ilk adımın ardından ikinci adım zam taleplerinin duyurulması ile oldu. Milyonlarca memur için en yüksek kazanımı talep etmeyi amaçlayan Memur Sen 2022 ve 2023 için ne istediklerini açıkladı. Sendikanın talepleri net maaş zammı, refah payı zammı, seyyanen zam, enflasyon farkı zammı olarak bildirildi. 

zam2

Memurların sadece mali hakları için değil sosyal hakları adına da taleplerini açıklayan Memur Sen, sözleşmeli personeller için kadro konusunu gündeme getirdi. Ayrıca ek gösterge talepleri de yeni dönem görüşmelerinde ele alınacak. 

Memur Sen'in İlan Ettiği Talepler

Memur Sen Başkanı Ali Yalçın memurlar için Çalışma Bakanlığı'ndan "Kamu görevlilerinin maaş ve aylıklarının 2022 yılında yüzde 21, 2023 yılında yüzde 17 olmak üzere iki yıl için toplam yüzde 38 artırılmasını, kamu görevlilerine ayrıca toplam yüzde 6 refah payı verilmesini, mutabakat sağlanamayan 5. Dönem Toplu Sözleşmeden kaynaklı geçmiş kayıpların telafisi için de 600 lira seyyanen zam yapılmasını istiyoruz." taleplerinde bulunduklarını ilan etti. 

Memurların Diğer Talepleri

Ali Yalçın konuşmasının devamında memurlara ve sözleşmeli kamu personeline sağlanması gereken haklara ilişkin şu maddeleri sıraladı. 

Kıdem aylığında sınırlama kalkmalı, gösterge rakamı artmalı.

Mevcut sözleşmeli personel kadroya geçirilmeli.

Kamuda sözleşmeli istihdama son verilmeli, vekil, ebe, hemşire, imamlar ile usta öğreticiler, fahri ve benzeri pozisyonlardaki personel kadroya geçirilmeli.

Bayramda ayrım yapılmamalı, kamu görevlilerine de bayram ikramiyesi verilmeli.

 Derece yükselmesinde sınırlama sona ermeli.

2022 yılı için 500 lira, 2023 yılı için 650 lira tutarında giyecek yardımı ödeneği verilmeli.

zam

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NIN TUTUMU NE OLACAK?

Bir önceki toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında Memur Sen ve Çalışma Bakanlığı anlaşamamış ve karar heyet tarafından verilmişti. Yeni dönem toplu sözleşme görüşmelerinde ise Çalışma Bakanlığı'nın nasıl bir tutum izleyeceği merak konusu. Zira o dönemden bu zamana Çalışma Bakanlığı'nda bakan makamında değişiklik oldu. 

Yeni Bakan Vedat Bilgin ile memurların taleplerinin nasıl karşılanağı bilinmezken zam oranlarına dair teklifte enflasyon rakamlarının esas alınması bekleniyor. Görüşmelerin ise en az 3 toplantı olarak sürmesi bekleniyor.

HABERİ PAYLAŞ: