Çalışma Bakanı Vedat Bilgin Hükümetin Memur Zam Teklifini Açıkladı! İşte O Rakamlar

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, 2021 topu sözleşme memur zam teklifini açıkladı. Bakan Bilgin memurlar için net zam ve enflasyon farkı zammı yapılmasını önerdi. İşte Çalışma Bakanlığı'nın oranları.

Kamu Haberleri 12.08.2021 - 13:21 12.08.2021 - 13:22 Mustafa Karagöz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2021 yılı toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında merakla beklenen zam tekliflerini belirledi. Belirlenen zam oranları Çalışma Bakanı Vedat Bilgin tarafından açıklandı. Eski sistemde olduğu gibi zam oranları belli bir yüzde oranında net zam ve enflasyon farkı oluşması durumuna ek zam şeklinde oldu. 

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NIN 2021 MEMUR ZAM TEKLİFİ

İkinci toplantı kapsamında zam teklifini açıklayan Çalışma Bakanı Vedat Bilgin 2022 yılı için memurlara ilk 6 ay için yüzde 5 oranına zam sundu. 2022 yılının ikinci 6 ayı için yüzde 6 zam önerdiklerini açıklayan Çalışma Bakanlığı 2023 yılının ilk ve ikinci 6 aylık dönemleri için de yüzde 6'lık oran sundu. Ayrıca bakanlık her dönem için enflasyon farkı verilmesini teklifine ekledi. 

Bakan Bilgin kameralar önünde yaptığı konuşmasında zam oranlarına dair teklifi "2022 yılı için ilk 6 ay için yüzde 5, ikinci 6 ay için yüzde 6 ve enflasyon farkı. 2023 ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 6 ve enflasyon farkı" sözleriyle açıkladı. 

KESİN ORANLAR NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Sendikalar ile Çalışma Bakanlığı arasında zam oranlarına dair uzlaşma olması durumunda nihai zam kararı 22 Ağustos tarihinde açıklanacak. Tarafların gerçekleştirecekleri son toplantı sonrası memurlara verilecek zamlar belli olacak. Ancak taraflar uzlamaşsa süreç uzayacak. Tüm görüşmelerden hiçbir sonuç elde edilememesi durumunda ise karar yüksek hakem heyetine kalacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@