Çalışanlar Yıllık İzinlerini Biriktirip Daha Sonra Toplu Kullanabilir Mi?

Çalışma hayatında yer alan çalışanlar yıllık izinlerini kullanmayıp daha sonraki senelerde toplu halde bu izinlerini kullanabilirler mi? SGK Uzmanı yanıtladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

Özel sektörde çalışan personeller için yıllık izin hakkı farklı şekillerde uygulanabiliyor. İşin durumu ve sözleşme kapsamında uygulanan bu yöntemler konusunda ise çalışanların haklarını bilmesi gerekiyor. Çalışanların yıllık izin konusuna ilişkin bilinmesi gereken bir detayı soru cevap şeklinde sizlerle paylaşıyoruz.

ÇALIŞANLAR İÇİN TOPLU İZİN HAKKI VAR MI?

Bir çalışan kendi yıllık iznine ilişkin bir soruyu çalışma uzmanına sordu. Sorusunda işverenin iş yoğunluğu nedeniyle yıllık izni kullandırmayı daha sonra toplu halde kullandırma hakkı olup olmadığını merak eden çalışan sorusunda "İşveren iş yoğunluğu nedeniyle işçiye yıllık izin kullandırmayıp, birkaç yılın iznini birleştirerek kullandırabilir mi? Kullandırırsa ne olur?" ifadelerini kullandı.

Çalışanın bu sorusuna ise çalışma uzmanı, işverenin böyle bir hakkı olmadığını söyleyerek yanıt verdi. Yıllık izin hem kıdem tazminatına işlenmez hemde daha sonra toplu halde kullandırılamaz. Çalışanın sorusuna ise çalışma uzmanı "İşveren iş yoğunluğu bahanesiyle işçiye yıllık izin kullandırmayarak daha sonra geçmişe ilişkin birkaç yılın iznini birleştirerek kullandıramaz. Yıllık izni birleştirerek kullandırdığı tespit edilen işverene, idari para cezası uygulanması gerekmektedir." şeklinde yanıt verdi.

YILLIK İZİN KIDEM TAZMİNATINA DA EKLENMEZ

Çalışma hayatında olanlar için bilinmesi gereken bir diğer konu yıllık iznin kıdem tazminatına eklenmediği. Çalışanlar herhangi bir işyerinde işe girdikten sonraki bir yılı tamamladıktan sonra yıllık izin hakkı elde ederler. Yıllık izin hakkı çalışma sürecine bağlı olarak değişir. Çalışanlara verilecek yıllık izin süreleri; 1 yıl ile 5 yıl arası çalışan işçiler için 14 iş günü olarak uygulanır. Ancak çalışanlar 5 yıldan 15 yıla kadar olan süre içinde aynı işyerinde çalışıyorlarsa 20 günden az izin kullanamazlar. 15 yıl ve üzerinde olanlar için yıllık izin en az 26 gündür.

Yıllık izin süresini kullanmayan çalışanlar için bir diğer konu kıdem tazminatı. Kullanılmayan yıllık izinler kıdem tazminatına eklenmez. Çalışanların bu duruma karşı dikkatli olmaları gerekiyor.

HABERİ PAYLAŞ: