Yeni Sistemin Artıları ve Eksileri

​Lider Eğitimci Yazarlar Derneği 'nden Cafer GÜZEL yazdı...

Cafer Güzel 07.11.2017, 19:00
Yeni Sistemin Artıları ve Eksileri

YENİ SİSTEMİN ARTILARI VE EKSİLERİ
 
Bilindiği üzere TEOG yerine geçerli olacak yeni sistem Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ tarafından 5 Kasım Pazar günü kamuoyuna açıklandı. Sistem nasıl uygulanacak, artıları ve eksileri nelerdir?
 
Yeni sistemin resmi kararı ve tam metni henüz yayınlanmamış olmakla beraber Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet YILMAZ’nın basın açıklaması çerçevesinde yeni sistemin uygulanışını, artılarını ve eksilerini aşağıdaki şekilde özetlemek mümkündür.
 
Sistemin Uygulanışı
 
Sınav zorunlu olmaktan çıkarılarak isteyen 8. Sınıf öğrencisinin girebileceği şekilde serbest hale getirildi. Liseler sınavla girilen ve tercihle yerleştirilen olmak üzere iki kısma ayrılacak. Sınavlı liselere isteğe bağlı olarak sınava girenler puan üstünlüğüne göre yerleşecek. Sınava girmeyen ya da sınavlı liselere yerleşemeyen öğrenciler ise sınavsız liseler arasından 5 okul tercih edecek ve ortaokul puan ortalamasına göre yerleşecektir. Sınav haziran ayının ilk hafta sonuna denk gelen günde merkezi olarak tek oturum halinde yapılacaktır. Sayısal ve sözel grubundan 60 sorudan oluşan sınavın süresi 90 dakika olacaktır.
 
Yeni Sistemin Artıları
 
Öncelikle isteğe bağlı sınavla başarılı öğrencilerin önünü açan, sınav stresinden şikayet edip sosyal hayatı ihmal ettiğini düşünen öğrencilere fırsat sunan, ortaokul notlarını esas alarak öğrenciyi okula bağlayan ve okulun önemine vurgu yapan, okul tercih hakkını veliye vermek suretiyle de imam hatip liselerine yönlendirme olmadığını ortaya koyan bu sistem toplumsal beklentilere ve tartışmalara belli ölçüde cevap veren nitelikte olmuştur.
 
Sınavın zorunlu olmaktan çıkarılarak öğrencilerin adeta ulusal bir stresten kurtarılmış olması ilk akla gelen olumlu yönüdür.
 

Ayrıca önceki TEOG yerleştirme istatistiklerine göre zaten ilk % 5’lik dilime girenlerin Fen liselerine, % 10’luk dilime girenlerin ise nitelikli Anadolu Liselerine yerleştikleri dikkate alındığında yeni sistemde de % 10’a girenlerin aynı okullara yerleşeceği gerçeği önceki durumla örtüşmektedir. Geri kalan % 90’ın ise zaten sınava girmelerinin sebebi puan sıralaması elde edip liselere yerleştirilmesi idi ki bu ihtiyaç ortaokul yılsonu puan ortalaması ile giderilmiş olacaktır. Dolayısıyla temelde yerleştirmede değişen bir şey olmayacaktır. Bu yönüyle yeni sistemin realiteye uygun olduğunu söylemek mümkündür.
 
Temel yaklaşımı tüm liselere sınavsız geçişi hedefleyen ama kısmen de olsa sınavsız yapamayan yeni sistemin artılarından biri de gizli kast sistemini kaldırmış olmasıdır.  Zira ülkedeki tüm öğrenciler zekâ seviyelerine göre kategorilere ayrılarak Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu Lisesi, Meslek Lisesi şeklinde kast sisteminin piramidine benzer bir yapıda yerleşmekteydi. Bir başka ifadeyle herkes piramidin zeka seviyesine uygun kategorisine yerleştirilerek toplumda bir çeşit gizli kast sisteminin temelleri atılmakta, toplumun yapısı da buna göre şekillenmekteydi. Nitekim Fen Lisesi öğrencileri ile Meslek Lisesi öğrencileri arasındaki toplumsal ve insani ilişki bile bundan nasibini almakta idi.
 
Bir diğer artısı ise devletin kendi içindeki çelişkiye son vermesidir ki ortaokullarda seviye sınıflarını insani bulmazken liselerde seviye okullarını kendi eliyle devam ettiren devletin yaman çelişkisi de nispeten son bulmuş oldu.
 
Alana yansıyan artılarından biri ise gerçekte eğitimle hiç ilgisi olmadığı halde eğitimi TEOG sınavından ibaret zannedip reklam malzemesi yapan ve başarılı çocukların elinden tutup üst makamların önünde fotoğraf kuyruğuna girenlerin trajikomik hallerine son vermiş olmasıdır.
 
Yeni Sistemin Eksileri
 
Yeni sistemin en önemli eksi yönü hiç şüphesiz TEOG sistemini de kaldıran temel beklentinin gerçekleşmemiş olmasıdır. Çünkü TEOG sisteminin kaldırılmasının temel gerekçesi olan dershane ya da özel ders ihtiyacının ortadan kalkması şeklindeki beklenti ne yazık ki gerçekleşmemiş, tam aksine sınavda 6, 7 ve 8. Sınıf müfredatından soru çıkacak olması nedeniyle dershane ve özel ders ihtiyacını daha da artırmıştır. Zira 8. Sınıf müfredatını okulda gören öğrenciler 6 ve 7. Sınıf konularını hatırlamak ve sınava hazır hale gelmek için farklı arayışlara girecek ve bu durumda Destekleme ve Yetiştirme Kursları da genelde 8. Sınıf müfredatına takviye olarak verildiği için çare yine dışarıda aranacak, dershaneler kendine zemine bulmuş olacaktır. Zaman geç olmadan zaten topu topu 60 sorudan oluşan sınavın kapsamı yalnızca 8. Sınıf müfredatı ile sınırlı tutularak bu sorun başlamadan çözülmelidir.
 
Sistemin bir diğer açık noktası ise sınavın yalnızca sayısal ve sözel grubundan 60 adet sorudan oluşacak olmasıdır. Zira Matematik ve Fen Bilimleri sayısal grubunu oluştururken, Türkçe ve Sosyal ise sözel grubunu oluşturmaktadır.  Bu durumda İngilizce ve Din Kültürü derslerinden soru olup olmayacağı henüz belirsizdir. Az sayıdaki 60 soruluk sınavın kapsamının dar tutulabileceği tahmininden hareketle şayet bu dersler sınav kapsamı dışında tutulursa bu durum yeni sistemin eksilerinden biri olacaktır. Temennimiz bu hatanın yapılmamasıdır.
 
Yine açıklamalardan hareketle sistemin açık bıraktığı noktalardan birisi de tercih ettiği 5 okuldan birine yerleşemeyen öğrenciler için nasıl bir formül düşünüldüğü sorusudur. Önceki uygulamalardan hareketle çok büyük ihtimalle kontenjanı dolmayan liselere veya açık liseye yerleştirileceği, dolayısıyla açıkta hiçbir öğrenci kalmayacağı tahmin edilmekle beraber şimdilik resmi cevap bekleyen sorulardan biri de budur.
 
 Sonuç olarak resmi kararın tamamını görmeden sistemin tamamını bütüncül bir şekilde açıklamanın imkânsızlığı ortadadır. Ancak yapılan basın açıklamasından hareketle yeni sistemin özünü, artılarını ve eksilerini bu şekilde özetlemek mümkündür.  Ancak her şeye rağmen bu yeni sistemin gerçek kıymetinin uygulama ile ölçüleceği gerçeğinden hareketle şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@