Bugüne kadar 34 bin 560 bin genç kamuya alındı! Daha da alınacak!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Derya Yanık, devlet korumasındaki 1050 gencin kamu kurum ve kuruluşlarına atamasın yapıldığını duyurdu. Yanık, ayrıca gençlere yeni bir müjde verdi.

Kamu Haberleri 03.11.2021 - 13:49 03.11.2021 - 13:49 Mustafa Çokyaşar

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "Devlet Korumasından Yararlanmış Gençlerin Kamu Kurumlarına Yerleştirilmesi Kura Töreni"nde gençlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Daha önce bu alanda iki atama yaptıklarını hatırlatan Yanık, üçüncüsü düzenlenen kura ile bugüne kadar toplam 34 bin 560 gencin kamuya alındığını belirtti. Bugün düzenlenen kurada ise devlet korumasındaki 1.050 genç kamuya yerleştirildi.

Çocuk hizmetlerinde, koruma ve bakım altındaki çocuklar için devrim niteliğinde düzenlemeler yaptıklarını ifade eden Yanık, artık çocukların bakımının ve korunmasının koğuş tipi kuruluşlar yerine ev tipi kuruluşlarda gerçekleştirildiğini bildirdi. Bakan Yanık, devlet korumasından yararlanan her çocuğun daha huzurlu ve güvenli ortamlarda yetişmelerini sağlamaya çalıştıklarının altını çizdi.

Çocukların sokakta, okulda ve yayın mecralarında karşı karşıya geldikleri riskleri ekiplerle izlediklerini, denetimler yaptıklarını belirten Yanık, sınavlarda elde edilen başarılara ilişkin olarak 2021 yılında 18 çocuğun LGS'de yüzde 15 dilime girdiğini söyledi ve  bu yıl, koruma altındaki çocukların 241'nin, bir yükseköğretim programına yerleştiğini ifade etti.

Gençlerin geleceğinin, Türkiye'nin geleceği olduğunu ifade eden Yanık, bu anlayışla, kurumlarda koruma altında olan gençlerin motivasyonunu sağlayacak sosyal, kültürel, sportif etkinliklerin de düzenlendiğini söyledi. Bakan Yanık, gençlerin iş ve meslek hayatına doğru bir şekilde hazırlanabilmesi için 13 ve 18 yaş (13-15 ve 16-18 yaş gruplarındaki) aralığında İş ve Meslek Danışmanlığı Eğitimleri verdiklerini de sözlerine ekledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@