Bu yıl enflasyona rağmen en çok Bitcoin kazandırdı

Yüksek enflasyon oranlarına karşı yatırımcıların en çok tercih ettiği altın, bu yıl yatırımcısını Bitcoin kadar güldüremedi. Bitcoin inişli-çıkışlı bir yıl geçirmesine rağmen enflasyon oranının yükseldiği dönemde ciddi artış kaydetti ve altına kıyasla enflasyona karşı en çok kazandıran kripto para oldu.

Finans 04.11.2021 - 10:54 04.11.2021 - 11:00 Mustafa Çokyaşar

Bitcoin’in artan enflasyona karşı tepkisi Ekim 2020’den bu yana altınınkinden çok daha fazla oldu. Başka bir deyişle altına kıyasla en çok kazandıran Bitcoin oldu. Bir başka ilginç nokta ise altın ve Bitcoin arasındaki korelasyon; Bitcoin’in hızla yükselirken altın düşüyor, altın yükselirken Bitcoin geriliyor.

BloombergHT'de yer alan habere göre tuhaf ilişkinin birden fazla sebebi bulunuyor. Fakat en güçlü neden iki varlığın sadece enflasyona karşı yatırım (hedge) için değil birbirlerine karşı (yatırım) hedge için de tercih edilmesi olarak gösteriliyor.

ABD’de enflasyon 2021’in Mayıs ayından bu yana yüzde 5’in üzerinde kalmaya devam ederken Bitcoin de Ağustos’ta 30 bin doların altını gördükten sonra kademeli bir yükselişle yeniden 60 bin doların üzerine çıkmıştı. Bitcoin şu sıralar 64 bin dolara yakın bir seviyeden işlem görüyor.

Altın fiyatları ise Mayıs ayından beri inişli-çıkışlı bir seyir izlemesine rağmen aşağı yönlü bir trend kanalı içerisinde bulunuyor. Artan enflasyon karşısında altın fiyatlarında bu dönemde Bitcoin’de görüldüğü gibi bir yükseliş görülmedi.

Ancak uzmanlar kripto paralara karşı dikkatli olunması için uyarıyor. Özellikle alt coinler ile birçok yatırımcı mağdur olabiliyor. En son örnek ise Squid Game (SQUID) coini. Bu coin ile alım-satımlar bir anda durduruldu ve 30 milyar dolar buharlaşıp kayboldu. Bu tarz kripto paraların yaratıcısının bilenememesi ve merkez bankası gibi bir merkezinin olmaması bu tarz sorunların yaşanmasına sebep olabiliyor. Ayrıca dayanağının olmaması spekülatif eylemlerden hızlı bir şekilde etkilenmesine yol açıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@