Bu defa kentten kırsala göç başladı! Kira fiyatları ve pahalılık kentlerden kırsallara yöneltti!

Özellikle bu sene ev kiralarının artması ile birlikte yüksek fiyatlar ile baş edemeyen pek çok kişinin kırsala doğru gittiği öğrenildi. İşte detaylar...

Bu defa kentten kırsala göç başladı! Kira fiyatları ve pahalılık kentlerden kırsallara yöneltti!

Eskiden bu yana şehrin imkanları nedeniyle kırsal kesimde yaşayan pek çok kişi, zamanla kentlere yöneldi. Büyük bir göç devrinin ardından ise vatandaşlar büyük kentlerde işlerini bulara, yaşamlarını buraya kurdu. Filmlere daha konu olan bu kırsaldan kente göç şimdilerde tersine döndü. Kırsal kesimde hayatın diğer büyükşehirlere göre daha kolay ve daha uygun olması ile birlikte pek çok vatandaş yeniden kırsal yaşama geçebilmek için adım attı.

Kentlerde her ne kadar iş imkanı bulunsa da bu durum zaman içinde yitirildi. Son dönemde pek çok üniversite mezunu dahi işsizlikten yakınmaya başladı. İşsizliğin başlamasının yanı sıra özellikle son 2 senedir, kiralarda inanılmaz boyutta bir artış yaşandı. Bu artış ile birlikte pek çok vatandaş kendine uygun ev bulamamaya başladı. Durum böyle olunca da vatandaşlar hayat kalitesinin zaman içinde azaldığını dile getirdi.

KİRALAR ARTMAYA BAŞLADI!

Bu sene pek çok ev sahibi ve kiracı arasından adete bir savaş yaşandı. Kira fiyatlarının bir anda bu kadar yükselmesi ile birlikte, uygun fiyata yaşanabilir bir ev arayan pek çok kiracı hayal kırıklığına uğradı. Bazı durumlarda ise kiracıya oturduğu eve %100 zam yapmak isteyen ev sahipleri vardı. Bu durumun önüne geçebilmek için ise yeni çıkarılan yasa ise zamlara sınır getirildi.

Temmuz ayından itibaren geçerli olan bu yasa ile birlikte ev sahipleri, kiracılarına belli bir oranda artış yapabildi. Fakat evinde kiracı olmayan ve yasa çıkmadan önce pek çok ev sahibi piyasa düzeyinin yüksek olmasını bahane ederek büyük bir artışa gitti. Bu artıştan sonra ise yaşam kalitesi yüksek bir evde yaşamak neredeyse hayal oldu.

Bu defa kentten kırsala göç başladı! Kira fiyatları ve pahalılık kentlerden kırsallara yöneltti! - Resim : 1

KENTTEN KIRSALA GÖÇ BAŞLADI!

Kentten kırsala artık büyük bir dönüş başladı! İnsan sayısı artmaya başladıkça bir süre sonra iş imkanı için kente gelen vatandaşlar için bu durumun bir anlamı kalmadı. Bunun yanı sıra son döndemde ekonomik sıkıntılar peş peşe geldi.

Alım gücünün oldukça azaldığı bu son dönemde bunun yanı sıra kira fiyatları da artmaya başladı. 1+1 evlerin 5 bin TL'den başlayan fiyatlar ile satılmaya başlaması ile evlerin daha uygun olduğu Anadolu şehirlerine büyük bir göçün yaşandığı kayıtlara geçti.