Borcu Olana Büyük Kolaylık! Eylül Ayına Kadar Başvuran Daha Fazla Ödemeyecek!

SGK tarafından yapılan düzenleme sonrasında yeni bir adım atıldı. Eylül ayına kadar başvuru yapan firmaların daha fazla ödeme yapmamaları için yapılan düzenlemeler açıklandı.

Finans 05.08.2021 - 09:55 05.08.2021 - 09:55 Elif İşçi

Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin gerçekleştirilen düzenlemeler açıklandı. Bu düzenleme milyonlarca vatandaşı ve aynı zamanda işvereni yakından ilgilendiriyor. 7326 sayılı olan bazı alacakların yeniden yapılandırılması için belirlenen son başvuru tarihi ise 31 Ağustos olarak açıklanmıştı. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı alacakları olan kişi ve kurumlara sunulacak son fırsatlar hakkında açıklama yaptı. Kurumun kapsamış olduğu pek çok alandaki borcun ödenmesi için karar verildi.

30 EYLÜL TARİHİNE KADAR BAŞVURU YAPANA O MASRAF EKLENMEYECEK

Yapılan yeni açıklama sonrasında SGK kapsamında yapılandırılmış olan borçların tamamının 30 Eylül tarihine kadar ödenmesi için gerekli adımların atılması, başvuruların gerçekleştirilmesi ve görüşmelerin tamamlanması halinde normal şartlarda borç üzerine yapılandırma ile birlikte eklenen katsayının eklenmesi engellenecek. Böylece pek çok kişi ya da firmanın bu süreçte borç ödemesi halinde daha az ödeme yapmalarına imkan tanınacak.

SGK BORÇ YAPILANDIRMASI İÇİN BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

2

SGK borçlarının yapılandırılması için atılması gereken adımlar çerçevesinde SGK Başkanı Yılmaz açıklamalarda bulundu. Özellikle işverenler başvurularını şahsen yapabilecekleri gibi, e-sigorta sistemi üzerinden ya da posta yolu ile birlikte sosyal güvenlik il müdürlüklerinden yapabilecekler.

Bağkurlu olan sigortalılar bu süreci e devlet üzerinden yapabilecekleri gibi yine sosyal güvenli il müdürlükleri aracılığı ile tamamlayabilecekler. Primlerini şimdiye kadar kendileri ödemiş olanlar da aynı yolu izleyebilecekler. Ancak yapılandırma sürecinin gerçekleşmesi için başvurunun yapılmış olması son derece önemli.

Başvuruların yapılmasının ardından e devlet üzerinden sistemin ilerleyişi ve takibi de yapılabilir. Yapılandırma ile birlikte yapılacak taksit sayısı, ödenmiş olan taksit sayısı gibi detaylara da yer verilecek. Ödeme planlarının internetten görülmesinin ardından bankalar aracılığı ile ödemeler tamamlanacak. Borçlarını taksitli olarak ödemek isteyenlere vade farklı eklenerek 36 aya kadar taksit seçeneği sunulacak.  

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@