Bomba haber! EYT'lilerin geleceğini bu iki formül belirleyecek! Yıpranma payı başka meslekler için de gündemde!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için AK Parti hükümetinin masasında öne çıkan iki formül belli oldu. Ancak hangi formül uygulanırsa uygulansın hükümet, emeklilik yaşını 50'nin altına düşürmemek konusunda kararlı. Ayrıca yıpranma payının başka meslekler için de geçerli olması tartışılıyor!

Finans 05.11.2021 - 08:51 05.11.2021 - 08:53 Ali Parim

AK Parti hükümeti 3600 ek gösterge gibi Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için de mağduriyeti giderecek bir formül arıyor. Her ne kadar hükümet kanadından resmi bir açıklama yapılmasa da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın EYT sorununun çözülmesi için talimat verdiği iddiası, hükümete yakın basın organları tarafından sıkça dillendiriliyor. 

YIPRANMA PAYI BAŞKA MESLEK GRUPLARINI DA KAPSAYACAK

Son olarak yine hükümete yakınlığıyla bilinen Sabah Gazetesi'nde EYT'liler ile ilgili düşünülen formüle ilişkin dikkat çeken bir haber yer aldı. Eda Işık imzalı habere göre; hem SGK'nın yükünün azaltacak hem de mağduriyeti gidecek bir formül üzerinde durulurken, polisler, doktorlar, hemşireler gibi bazı meslek gruplarında bulunan yıpranmanın başka meslek grupları için genişletilmesi gündemde. Bununla ilgili çalışma yapılırken, yıpranmanın hangi meslekleri daha kapsayacağı, kaç yıl olacağı ve geçmişe dönük nasıl işleyeceği üzerinde duruluyor.

Yine aynı habere göre hükümet, hangi formül uygulanırsa uygulansın emeklilik yaşını 50'nin altına düşürmemekte kararlı. Peki hükümet şu anda hangi formüller üzerinde duruyor.

AK PARTİ'NİN MASASINDAKİ EYT FORMÜLLERİ

Daha önce de basına yansıdığı gibi EYT'liler için özellikle Almanya ve Finlandiya'da uygulanan formüller üzerinde duruluyor. Bu iki modelde; belli bir yaş kriterini sağlayan sigortalıya emekliliğine kaç yıl kalmışsa her yıl belli oranda kesinti yapılarak emekli olma imkanı tanınıyor. Emekli yaşına gelindiğinde ise vatandaş maaşını tam alıyor. Almanya'da kesinti oranı yıllık yüzde 2. EYT'liler prim ve sigortalık sürelerini tamamlayan ancak yaş kriterini nedeniyle emekli olamayanlardan oluşuyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TALİMAT VERDİ İDDİASI

Geçtiğimiz günlerde hükümetin EYT ile ilgili son çalışmalarını gündeme getiren Sabah Gazetesi yazarı Dilek Güngör, EYT konusunun AK Parti milletvekillerinin olduğu bir toplantıda gündeme geldiğini söyleyerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da bu konuda bir talimat verdiği yönünde iddialar olduğunu dile getirmişti. Güngör, "Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bu konuda bir talimat verdiği söyleniyor. Bu çalışılacak bir konu. Eğer ülkeye çok büyük bir maliyet getirmeyecekse bir formülle bu mağduriyet giderilebilir." demişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@