Bolu'da yabancıyla evlenen Belediye'ye 100 bin TL yatıracak! Başkan Tanju Özcan'dan olay 'zina' açıklaması!

CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, taraflardan birinin ya da ikisinin yabancı uyruklu olması durumunda 100 bin TL nikah tarifesi alınmasına yönelik Meclis'e teklif sunacaklarını açıkladı. Başkan Özcan, zina konusunda da çok konuşulacak değerlendirmeler yaptı.

Gündem 11.11.2021 - 17:34 11.11.2021 - 17:42 Ali Parim

Daha önce Suriyelilere yönelik mülteci karşıtı açıklama ve uygulamalarıyla gündeme gelen CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, tartışma yaratacak bir 'nikah' kararına imza attı. 2022 yılı bütçe gelir tarifeleri hakkında bilgi vermek için basın toplantısı düzenleyen Başkan Özcan, taraflardan birinin ikinci nikahıysa 5 bin TL, üçüncü nikahıysa 50 bin TL, taraflardan birinin ya da ikisinin yabancı uyruklu olması durumunda 100 bin TL nikah tarifesi alacaklarını açıkladı. 

Bu kararı boşanmayı özendirmemek ve yabancıların Bolu'da evlenerek kente yerleşmesini engellemek için aldıklarını ifade eden Özcan, "Bunu ne için yapıyoruz? İlk üç maddede aileyi korumak için, boşandırmayı özendirmemek için. Anayasa'nın 74 ve 76'ncı maddelerine göre aile bütünlüğünü korumak için uygulama yapıyoruz. Peki, taraflardan birinin yabancı uyruklu olması ya da ikisinin de yabancı uyruklu olmasını halinde, '100 bin liradır nikah ücreti' derken neyi kast ediyoruz? İki şeyi kast ediyoruz. Hanımı ölmüş. Bizim amca gidiyor, yabancı bir kadını alıp getiriyor. Çoğunda da dolandırılıyor amcamız. Ama çoluğu, çocuğu huzursuz. Miras hukuku konusunda sıkıntılar ortaya çıkıyor." ifadelerini kullandı.

Başkan Özcan, ayrıca, "İkincisi iki tane yabancı uyruklu Bolu'da evlenmesin diye. Bolu'ya yerleşmesin diye. Bolu'da çoluk çocuk sahibi olmasın diye. İki Suriyeli, iki Iraklı burada evlenmesin diye bu düzenlemeyi getiriyoruz" diye konuştu.

"ZİNA SUÇU TÜRK CEZA KANUNU'NA KONULMALIDIR"

Belediye Başkanı Özcan, 'Zina' konusunda da çok konuşulacak bir değerlendirme yaptı. Zinanın suç olmaktan çıkarılmasından sonra ülkede boşanma oranları hızlı bir şekilde arttığını iddia eden Özcan, "O yüzden zina suçu Türk Ceza Kanunu'na konulmalıdır. Benim düşüncem bu. Belediye olarak sosyal sorumluluğumuz var." dedi. 

Başkan Özcan, kararların Meclis'ten oybirliğiyle geçeceğini düşündüğünü de vurgulayarak, "Muhalefet meclis üyelerinden bir tanesi bile buna hangi gerekçeyle itiraz edecek merak ediyorum. İtiraz edene de, "Kardeşim ikinci evlilik peşinde misin? Üçüncü evlilik peşinde misin? sorusunu sorarım" diye konuştu. 

HP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kentte yaşayan yabancı uyruklu kişilerin su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam yapılacağını açıklamıştı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@