Bir inceleme de MEB okullarına! Kayıt parası adı altında zorla para alan okullar incelemeye takıldı

Son zamanlarda Türkiye'de eğitim gündemi hayli karıştı. KPSS'de yaşananların ardından ÖSYM başkanının değişmesi ile birlikte devam eden olaylar, şimdi de MEB tarafından okullara inceleme yapılması ile de devam ediyor. Bazı okulların velilerden kayıt parası ya da zorunlu bağış adı altında zorla para aldığı tespit edildi. Detaylar haberin devamında...

Bir inceleme de MEB okullarına! Kayıt parası adı altında zorla para alan okullar incelemeye takıldı

Milli Eğitim Bakanlığı 2022-23 eğitim öğretim yılına hazırlanırken okullar da süreç içerisinde üstlerine düşenleri gerçekleştiriyor. 2022-23 eğitim öğretim yılı okul kayıtları için okulları ziyaret eden veliler ise zorunlu bağış ya da kayıt parası adı altında kendilerinden istenen paraları şaşkınlıkla karşılıyor.

Okullara kayıt yaptıracak olan çok sayıda velinin kayıt için kendisinden para istendiği ve bu ücretin kayıt parası olduğunu, ödenmesinin zorunlu olduğunu söylemesi üzerine pek çok veli okulları Milli Eğitim Bakanlığı'na şiayet etti. Bakan Özer ise yaptığı açıklamalarda bu konulara değindi.

Bir inceleme de MEB okullarına! Kayıt parası adı altında zorla para alan okullar incelemeye takıldı

Milli eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı açıklamalarda Türkiye'deki tüm okulların eksikliklerini karşılayabilmeleri ve okul bütçe planlaması yapabilmeleri için gerekli bütçelerin genel müdürlüklere teslim edildiğini ve okulların kayıt parası adı altında velilerden para istememesi gerektiğini belirtti. Bu konuda tolerans göstermeyeceklerini vurgulayan Bakan Özer'in açıklamalarının yanı sıra gelen bir son dakika bilgisine göre Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı tam 65 okulda kayıt parası adı altında toplanan zorunlu ücretler ile ilgili incelemelerin başladığı öğrenildi.

Velilerden gelen şikayetler üzerine tam 65 okulda bşlatılan soruşturma ve incelemelerin tamamlananlarında sorumlulara ilişkin görevden alma, uyarı, kınama gibi disiplin cezalarının teklif edildiği öğrenildi. Okullara ilişkin açıklama ve detaylar haberin devamında, Kamu Gündemi'nde...