Bir dönem Türkiye'nin en büyük özel havayolu şirketiydi! Onur Air iflas mı etti? Onur Air kime satıldı?

Uzun süredir mali sorunlar yaşayan Onur Air, pandeminin ile birlikte tüm uçuşlarını durdurmuştu. Bir dönem Türkiye'nin en büyük özel havayolu şirketi olan Onur Air’in sahip olduğu tüm uçaklarda icraya verilmişti. Onur Air ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. İddiaya göre şirket satıldı ve uçuşlar yeniden başlayacak.

Gündem 07.11.2021 - 03:30 07.11.2021 - 03:30 Mustafa Çokyaşar

Salgında şüphesiz en ağır darbeyi alan sektörlerin başında havacılık geliyor. Bu süreçte havayolu şirketleri büyük zarar gördü, uçuşların yeniden başlamasına rağmen hala toparlanamayan şirtketler bulunuyor. Dünyada birçok havayolu şirketi kapısına kilit vurdu. Dev havayolu şirketleri bile ancak hükümetlerin doğrudan nakit desteğiyle ayakta kalabildi.  

Uzun süredir ayakta kalmak için büyük çaba harcayan, bir dönem Türkiye'nin en büyük özel havayolu şirketi Onur Air de salgından önce de olan sorunlarını çözemeyince ve salgınla birlikte uçuşlar durunca en son Antalya Havalimanı’nın işletmecisi Fraport TAV tarafından tüm uçakları icraya verimişti

Salgının ardından uçuşlarını durduran ve ekonomik sıkıntı yaşayan Onur Air’in satılması ile ilgili görüşmeler bir süredir devam ediyordu.  Son gelen duyumlara NBBTC Holding’e satıldı. CEO Necati Bulak tarafından “ve uçuş için kemerlerinizi bağlayın”  paylaşımının sosyal medya hesabından yapılması Onur Air'in uçuşlara yeniden başlayacağını gösteriyor. Onur Air ve NBB TC Holding arasında imzalanan anlaşmanın Pazartesi günü satışın resmiyet kazanması bekleniyor. 

Onur Havayolları Taşımacılık A.Ş., 14 Nisan 1992'de kuruldu ve ilk uçuşunu 14 Mayıs 1992 tarihinde A-320 tipi uçakla  Ercan Havalimanı'na gerçekleştirdi. Takip eden zaman içinde, Temmuz 1992'de ikinci uçağını, Aralık 1992'de üçüncü uçağını ve Nisan 1993'te dördüncü uçağını filosuna dahil etti. 2006 yılında 31 adet uçakla 7.012 koltuk kapasitesine ulaşan Onur Air pademi sürecine girerken yaklaşık 1800 personele sahipti. O dönem Türkiye'nin en büyük özel havayolu şirketiydi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@