Biontech aşısının mucitleri Özlem Türeci ve Uğur Şahin'e önemli bir ödül daha verildi

Kurdukları, Biontech firması ve Pfizer ile geliştirdikleri Covid-19 aşısı ile tüm dünyada tanınan Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin Almanya'da önemli bir ödülün daha sahibi oldu.

Gündem 18.11.2021 - 02:48 18.11.2021 - 02:48 Mustafa Çokyaşar

Almanya'da Cumhurbaşkanı, tarafındna seçkin projeler için verilen 'Alman Gelecek Ödülü' bu yıl iki Türk bilim insanına gitti. Bu yıl 25'incisi düzenlenen ödül töreninde Alman Gelecek Ödülü,  koronavirüs (Covid-19) aşısını geliştiren Uğur Şahin, Özlem Türeci, Christoph Huber ve Katalin Kariko'a verildi.

Almanya Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Frank-Walter Steinmeier'in 250 bin euro değerindeki ödülü Berlin'de BioNTech şirketi kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci ile Christoph Huber ve Katalin Kariko'ya verildiğini duyuruldu. Açıklamada, bilim insanları ekibinin, mRNA üzerinde yıllarca süren araştırmalara ve Covid-19'un katlanarak yayılacağına dair ön görüye dayanarak virüse karşı aşı geliştiren ilk kişiler olduklarının altı çizildi ve övgüyle bahsedildi.

Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Anja Karliczek, ödüle ilişkin açıklamada bulundu. BioNTech'in pandemide elde ettiği başarının çığır açıcı ve ilham verici olduğunu belirterek, "Güvenli ve etkili bir aşının geliştirilmesiyle BioNTech araştırmacıları dünya çapında milyonlarca insanın hayatını kurtardı ve onların ciddi hastalıklardan korunmasına katkıda bulundu. Böylece BioNTech, bir yıl içinde Covid-19 pandemisine karşı mücadelede bir dönüm noktası oluşturdu. Bu başarıya, uzun yıllara dayanan araştırma fonumuzla katkıda bulunabildiğimiz için gurur duyuyorum" diyerek tebriklerini iletti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@