Biontech aşısı yaptıranlar 3. doz yaptıracak mı? Biontech 3. doz aşılar ne zaman yapılacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında Bilim Kurulu dün saat 17:00'de toplanarak merakla beklenen kararını açıkladı. Toplantıdan sonra yazılı açıklama yapılarak 3. doz ile ilgili karar açıklandı.

Gündem 07.10.2021 - 08:45 07.10.2021 - 09:18

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Bilim Kurulu, yayınladığı yazılı açıklama ile şu an için iki doz mRNA aşısı olmuş vatandaşların 3. doz aşı yaptırmalarına gerek olmadığı belirtildi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığındaki Koronavirüs Bilim Kurulu bugün saat 17:00'de toplandı. Koronavirüs Bilim Kurulu dün salgının seyri, vakaların ve hastaneye yatışların yaş dağılımı ve 3 doz aşı uygulaması gündemi ile bir araya geldi.

Koca yaptığı yazılı açıklama aşı programının başarı ile devam ettiğini söylerek. 18 yaş üzeri tüm vatandaşlara için aşının tanımlandığını ve bu sayede yüksek aşılanma oranlarına ulaşıldığını söyledi. Bu sayede vaka sayılarının yaş ortalamasını düşürmüş olduğunu söyleyen Koca, geçnlere de bir uyarı da bulundu. Gençlerin yoğun bakıma ihtiyaç duymadan hastalığı kolayca atlabildiğini ancak hastalığı evdeki yaşlılara taşıdıklarını söyleyerek, önlemlere dikkat etmelerini gerektiği belirtti.

Sağlık Bakanı, "2 doz mRNA aşısı olmuş vatandaşlarımızın 3. doz aşı olmaya ihtiyaç duyup duymayacağı konusunda değerlendirmeler de yapılmış ve daha önce açıkladığımız üzere 2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın ortalama 4 ay süre önce aşı oldukları dikkate alındığında halen koruyuculuğun devam ettiği değerlendirilmiştir" diyerek Biontech aşısı yaptıran vatandaşlar için şu anda 3. doz yaptırmalarına gerek olmadığını söyledi.

Ancak Bilim Kurulu kararına göre şimdiye kadar iki doz Sinovac aşısı yaptıran vatandaşların acilen 3. doz yaptırmaları gerekiyor.

Koca, temel koruyucu üç tedbirimiz olan maske, mesafe ve temizlik kurallarına tavizsiz uyulması gerektiğini belirterek bağışıklık elde edene kadar maske ve mesafenin vazgeçilmez koruyucumuz olduğu hatırlatmasında bulundu.