Siber Güvenlik Uzmanlığı Nedir?

Çağımızın insan bedeninde bulunmayan ancak en büyük vebası olarak kabul edilen teknolojik aletler üzerinden kötü niyetli hackerların saldırıları sonucu birçok insanın banka ve özel bilgileri açığa çıkartılıp soygun olayları yaşanmaktadır. Bu olaylar karşısında anlınması gereken önlemler detaylarda

Bilim ve Teknoloji 22.06.2020, 23:24 23.06.2020, 00:11
Siber Güvenlik Uzmanlığı Nedir?

Çağımızın insan bedeninde bulunmayan ancak en büyük vebası olarak kabul edilen teknolojik aletler üzerinden kötü niyetli hackerların saldırıları sonucu birçok insanın banka ve özel bilgileri açığa çıkartılıp soygun olayları yaşanmaktadır.

Özellikle kâr oranı yüksek büyük şirketler ve zengin işadamları gibi insanların özel bilgisayar ve telefonlarında ki bilgilere sızan bu sayede tehdit yoluyla birçok vurgun yapan kötü niyetli hırsızlar firmaların korkulu rüyası haline gelmiştir. Ancak son zamanlar da yapılan koruma teknoloji alanların da geliştirilen siber güvenlik bariyerleri sayesinde firma ve kişi bilgileri büyük bir koruma ile korunur.

Böylece soygun girişimleri büyük oranda durdurulmuştur. Yüksek gelirli şirketlerin genelde çalıştığı belli koruma sistemleri siber güvenlik uzmanı olur. Peki, bu uzmanlar ne iş yapar?

Siber Güvenlik Uzmanı Çalışma Alanları

Üniversitelerin yazılım ve bilgisayar mühendisliği bölümlerinden mezun olan gençler için en iyi iş alanlarından biri de siber uzmanlıktır. Devlet kurumlarından özel şirketlere çok farklı alanlarında siber güvenlik uzmanlarına büyük ihtiyaç duyulur. Saldırıları engelleyen ve şirketlerin korumasını sağlayan adeta teknolojik silahlı bir güvenlik olan siber uzmanları alanında kendini yetiştirmiş ve saldırganlara göz açtırmayacak şekilde donanımlı olmaları gerekir.

Siber Güvenlik Uzmanı Olmak İçin Ne Gerekir?

 • Öncelikle siber teknolojik faaliyetleri takip etmeli ve yeni buluşlardan haberdar olunmalıdır.
 • Yazılım sistemini adı gibi bilmek ve bu konuda oluşacak herhangi bir güvenlik açığını önceden tespit edebilecek dikkate sahip olmak
 • Üniversite bilgisayar, elektronik, yazılım mühendislik bölümlerinden mezun olmak veya siber güvenlikte yetenekli olmak şartıyla eğitimini almış olmak
 • HTML, JAVA, phyton yazılımlarını bilmek
 • Sızma girişimi tespiti raporlama da uzman olmak
 • Veritabanı, uygulama sunucusu, web teknolojileri gibi konularda bilgi sahibi olmak
 • Windows ve lunix gibi bilgi işletim sistemleri hakkında yeterli bilgi sahibi olmak
 • Bilgisayar ağları TCP/IP protokolleri, bilgi güvenliği mimarisi gibi alanlar da bilgi sahibi olmak

Bu becerilere sahip olan herkes siber güvenlik uzmanlığı işlerine başvuruda bulunabilir. Ancak bu alanda gerçekten yetenekli olmak ve teknoloji düşkünü olmakta çok önemlidir.

Siber Güvenlik Firmaları

Son zamanlar da genç mühendis ve uzmanların masa başı ve kişilerin insiyatifine bağlı çalışma şartları zorlamış olacak ki kendi alanlarında yeni firmalar kurup ve girişimler yapmışlardır. Ülkemiz gençliği için de umut olacak olan bu gelişmeler hem gençlerin sorumluluk sahibi olup girişimci olmaları konusunda son derece güzel bir adımdır. Sadece şahıslar ile çalışmak istemeyen daha çok gelişmiş siber güvenlik koruma duvarları edinmek isteyen firma sahipleri ve bireyler bu siber güvenlik şirketleri ile çalışarak 7/24 koruma sahibi olabilir ve gönül rahatlığı ile güvenliklerini bu şirketlerin bünyesine teslim edebilirler.

Firmalar Hangi Hizmetleri Sunar?

Siber güvenlik uzmanlarının kurdukları bu firmalar genel olarak gelişmiş güvenlik sistemleri ile dikkatli ve özenli bir şekilde mülkiyetinizi korurlar.

Özellikle verdikleri hizmet kapsamında;

 • Forensics hizmeti ile mahkemelik olan davalar da bilişim sistemlerinin incelenmesi
 • Dünyanın en gelişmiş uygulamalarından biri olan Worpress uygulaması ile bilgilerin güvenliği
 • Deep web gibi kötü amaçlı ve illegal yollar ile çok zararlı işler yapan firmaların zararlarından korunması
 • Kablosuz ağlar ve modemler üzerinde korumaların sağlanması

Alanında uzman olan Firmanın sağladığı hizmetlerden sadece birkaçıdır. Unutmayın ki internet ve dolaşım ağları milyarlarca insanın bilgisi ile dolu bir kazan gibidir. Bu kazana kepçe daldırmak isteyen hacker ve soygunculardan korunmak maalesef herkesin yapabileceği bir şey değildir. Bu konuda paranızdan ve özel hayatınızın deşifre olmasından korunmak için siber güvenlik uzmanları ile çalışmak en doğru karar olur.

Detaylı bilgi için Siber Güvenlik Uzmanı ile iletişime geçin: https://www.alperenguney.com.tr/

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@