Pavel Durov Kimdir? Telegram’ın Arkasındaki İsim

Son dönemin revaçta mesajlaşma uygulaması Telegram’ın kurucusu Pavel Durov kimdir?

Bilim ve Teknoloji 27.10.2020, 08:17 27.10.2020, 08:18
Pavel Durov Kimdir? Telegram’ın Arkasındaki İsim

Son dönemin revaçta mesajlaşma uygulaması Telegram’ın kurucusu Pavel Durov kimdir?

1984 yılında Sankt-Petersburg’da doğan Durov’un tam adı Pavel Valeriyeviç Durov. Eski ismi Leningrad olan şehir günümüzde Sankt-Petersburg olarak bilinmekte. Rusya’da doğmasına rağmen iş sebebiyle oldukça uzun bir süre İtalya’da yaşamak durumunda kalan Durov, daha sonradan Rusya’ya dönüyor. Durov’un ağabeyi Nikolay Durov da Rusya’da oldukça tanınan bir isim olarak öne çıkmakta. Ünlü bir bilgisayar programcısı ve matematikçi olan Durov’un ağabeyi, adı sıkça duyulan bir isim.

Eğitimini Sank-Petersburg Üniversitesi’nde tamamlayan Durov, Filoloji Bölümü’nden mezun. Okulunu bitirir bitirmez Telegram’a giden yolu başlatan hamlesi Vkontakte’yi kuran Durov’un, VK için etkilendiği isim Mark Zukerberg. Facebook benzeri bir uygulamayı Rusya’da hayata geçiren Durov ve ağabeyi, devam eden süreçte şirketi büyütmüşlerdir. Ancak kuruluşun 5’inci yılının ardından, 2011 yılında hükümet ile sorunlar yaşamaya başlayan Durov’lar Vk için tehlikeli bir sürece girdi.

Bitcoin piyasasından son gelişmeler için : https://muhabbit.com/kategori/bitcoin/

Sorunların daha da büyümesi ile birlikte 2013 yılının Kasım ayında şirketin yüzde 12’lik bir kısmı Mail.ru’nun sahibi Ivan Tavrin’e satılmak durumunda kaldı. Hükümet baskıları sonucu alınan bu kararın devamında şirketin hisselerinin büyük bir kısmını ele geçiren Tavrin, 2014 yılı itibarıyla şirketin kontrolünü tam anlamıyla ele geçirmiştir.

2013 yılında hükümetle olan sorunlarında hiçbir azalma bulunmayan Durov, ek olarak bir polis memuruna çarpma suçundan yargılanmıştır. O dönemdeki savunmasında araba kullanmayı bilmediğini belirterek kendini savunan Durov, hızlı bir şekilde ülkeden ayrılmıştır. Polisler kendisini almak için adresine geldiğinde Durov ve ağabeyi çoktan ABD’ye kaçmayı başarmışlardır.

New York’a yerleşmelerinin ardından Durov, ağabeyi ile birlikte günümüzün en popüler mesajlaşma programlarından birini kurmuşlardır. Özel şifreli algoritması ile birlikte Rusya’da hızla popüler olan Telegram, günümüzde milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılmakta.

Yakalanma ihtimaline karşı sürekli yer değiştirerek yaşadığı belirtilen Durov’un, ağabeyi ile dünyayı gezdiği biliniyor.

Source: Muhabbit.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@