GTA 5 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Açık uçlu aksiyon-macera tarzı olan video oyunu GTA 5, temsili olarak California eyaletinin Güney bölümünde yer alan San Andreas eyaletinde geçmektedir.

Bilim ve Teknoloji 25.05.2020, 00:34
GTA 5 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

1997 yılında Grand Theft Auto oyununun çıkması ile başlayan serüven, 2013 yılında yayınlanan Grand Theft Auto V ile birlikte zirveye ulaştı. Rockstar North firması tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından yayınlanan oyun, Play Station, X Box ve Microsoft Windows  platformlarında oynanabilir olması ile birlikte dünya üzerindeki neredeyse tüm gamerların ilgisini çeken bir yapım olmayı başardı. 

GTA 5 Hikayesi

Açık uçlu aksiyon-macera tarzı olan video oyunu, temsili olarak California eyaletinin Güney bölümünde yer alan San Andreas eyaletinde geçmektedir. Oyunun ana karakterleri Franklin, Trevor ve Michael olmak ile birlikte bu üç karakterin her biri farklı yeteneklere ve güçlere sahiptir. Trevor, eski bir savaş pilotu olarak helikopter, uçak ve jet gibi tüm hava araçlarını çok başarılı bir şekilde kullanılabilmektedir. Eski bir banka soyguncusu olan Michael ise çok iyi silah kullanan bir gangsterdir. Üçüncü karakter Franklin ise profesyonel bir araç hırsızıdır. 

Oyun sırasında 3 karakter arasında geçiş yapabilme imkanı bulunmaktadır. Oyun sırasında paraşütle atlayış, tenis, golf, off-road yarışmalar, uçak yarışları, jet-ski yarışları gibi birçok etkinlik bulunmaktadır. Oyuncular oyun sırasında ekranın köşe tarafında yer alan akıllı telefon sayesinde sosyal ortamlara bağlanabilir, oyun takvimini takip edebilir, görevleri takip edebilir, kişiler ile görüşerek internete bağlanabilir. 

Oyun dahilinde onlarca farklı araç modeli, çok iyi bir kontrol sistemi ve çoklu oyuncu modu yer almaktadır. Oyun dünyasında bilinen birçok farklı oyuna göre çok daha büyük bir haritaya sahip olan oyun çöl, sahil, göl, okyanus, askeri üs, plaj, orman ve kentsel ortamlar gibi birçok alanda geçmektedir. Her karakter kendine has özellikleri ile birlikte geliştirilebilir bir yapıya sahip olurken, yine oyun sırasında ev, garaj, işyeri, araç satın alma, silah menüsü geliştirme ve modifikasyonlar gibi bir çok farklı imkan bulunmaktadır.

GTA V Online Deneyimi

Özellikle son yıllarda bilgisayar ve konsol oyuncuları online oyunlara çok daha fazla ilgi göstermektedir. Bu nedenle GTA V oyunu için de multiplayer modu geliştirilmiş olmak ile birlikte bugüne kadar serinin yapılmış en iyi büyük multiplayer modu olarak görülmektedir. Sistem içerisinde çete modu kurma gibi bir fırsat yer alırken, herkes üye olduğu çete sayesinde farklı görevler gerçekleştirip, deneyim puanları kazanabilir. Multiplayer oyun sırasında her oyuncu kendi karakterini geliştirebilir, özelleştirilebilir ve ana oyundaki Franklin, Trevor ya da Michael karakterlerinden herhangi birini multiplayer olarak da kullanabilir. 

GTA 5 En Özel Ayrıntılar

Oyun bugüne kadar 50 üzerinde farklı ödül sahibi olurken, oyun içerisinde yaklaşık 1,4 GB yer kaplayan farklı tarzlarda ve ünlü isimlerin seslendirdiği şarkılar yer almaktadır. Oyunun yapımı ve tanıtımı için toplamda 265 milyon dolar gibi bir maliyet ortaya çıkmıştır. Ancak oyun birçok sinema filminin üstünde büyük bir hasılat yakalamıştır. Bugüne kadar ABD'de 85 milyon kopya ile en çok satılan ve kazanan oyun olarak bilinmektedir. Ülkemizde de hem konsol Hendek bilgisayar oyunu olarak binlerce kopyayla en fazla bilinen oyunlardan birisidir. 

GTA V Hangi Bilgisayarlarda Çalışır?

Play Station 3, Play Station 4, Xbox 360 ve Xbox One gibi oyun konsollarında sıkıntısız bir şekilde çalışan GTA 5 oyununun bilgisayar ortamında açılabilmesi için yüksek bir konfigürasyon gerekiyor. Bu çerçevede minimum GTA 5 sistem gereksinimleri açısından;

 • Intel Core 2 Quad CPU Q6600 @ 2.40ghz (4 cpus) ve üzeri / AMD Phenom 9850 Quad-Core Processor (4 cpus) @ 2.5ghz ve üzeri işlemciler
 • Windows Vista 64 Bit Service Pack 2 ve üzeri 64 Bit Windows İşletim Sistemi 
 • 4GB RAM 
 • NVIDIA 9800 GT 1GB ve üzeri / AMD HD 4870 1GB ve üzeri (DX 10, 10.1, 11 destekli) ekran kartı
 • DirectX 10 %100 uyumlu ses kartı modelleri 
 • 65 GB boş hard disk alanı gerekiyor. 

Eğer oyunu en üst grafik kalitesinde ve sıkıntısız bir şekilde oynamak istiyorsanız;

 • Intel Core i5 3470 @ 3.2GHZ (4 cpus) / AMD X8 FX-8350 @ 4GHZ (8 cpus)
 • Windows 7 64 Bit Service Pack 1, Windows 8 64 Bit, Windows 8.1 64 Bit veya Windows 10 64 bit işletim sistemleri
 • 8 GB RAM
 • NVIDIA GTX 660 2GB / AMD HD7870 2GB /NVIDIA GT 930 M 2 GB ekran kartları
 • DirectX 10 %100 uyumlu ses kartı modelleri
 • 70 GB boş hard disk alanı gerekiyor.

GTA V Hileleri

Hileleri nerede kullanacağınıza göre aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Ayrıca kolay olması için bu konu altında da PC ve PlayStation GTA 5 hilelerini aşağıda bulabilirsiniz. 

Ufak bir ayrıntı. PC'de GTA 5 PC hilelerini girmek için öncelikle klavyenizden |~|, |é| ya da |"| tuşlarına basıp açılacak olan bölmeye hile kodlarını yazabilirsiniz.

Oyuncu ve Dünya

Aranma Seviyesini Arttır : FUGITIVE

Aranma Seviyesini Düşür : LAWYERUP

Ölümsüzlük (5 Dakika) : PAINKILLER

Yetenek Sayacını Doldur : POWERUP

Ağır Çekim : SLOWMO

Ağır Çekim Nişan : DEADEYE

Hızlı Koşu : CATCHME

Hızlı Yüzme : GOTGILLS

Süper Zıplama : HOPTOIT

Skyfall (Gökyüzünden Aşağı Süzülme) : SKYFALL

Yerçekimini Azalt : FLOATER

Kayan Araçlar : SNOWDAY

Sarhoş Modu : LIQUOR

Havayı Değiştir : MAKEITRAIN

Yönetmen Modu : JRTALENT

Araçlar

Buzzard Saldırı Helikopteri : BUZZOFF

Stunt Uçağı : BARNSTORM

Duster Uçağı : FLYSPRAY

Comet Arabası : COMET

Rapid GT Arabası : RAPIDGT

Limuzin (Limo) : VINEWOOD

Çöp Kamyonu (Trashmaster) : TRASHED

Golf Arabası (Caddy) : HOLEIN1

BMX Bisiklet : BANDIT

Sanchez Motoru : OFFROAD

PCJ-600 Motoru : ROCKET

Silahlar, Eşyalar ve Çatışma

Paraşüt : SKYDIVE

Silahlar : TOOLUP

Can Zırh Doldur : TURTLE

Bang Bang! (Patlayıcı Mermiler) : HIGHEX

Ateşli Mermiler : INCENDIARY

Patlayıcı Yumruklar : HOTHANDS

Özel Hileler

Duke O’Death Arabası : DEATHCAR

Denizaltı (Kraken Sub) : BUBBLES

Deniz Uçağı (Dodo) : EXTINCT

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@