Meteor Yağmuru Etkinliği Düzenleniyor

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi, perseid göktaşı yağmurunun yoğun olduğu 12

Haberler 04.08.2015, 13:59
Meteor Yağmuru Etkinliği Düzenleniyor

ANKARA (ANKA) – Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi, perseid göktaşı yağmurunun yoğun olduğu 12-13 Ağustos tarihlerinde halk günü etkinliği düzenliyor.

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi tarafından düzenlenen etkinlikte, katılımcılar perseid göktaşlarını rasathane ortamında çıplak gözle izleyebilecek, güneş sistemi üyelerinden Ay, Mars, Satürn’ü ve derin uzay cisimlerini de teleskopla gözlemleyebilecek. Gözlemin dışında, astronomi ile ilgili sunumlar ve gökyüzü tanıtımı katılımcılara sunulacak.

Rasathanenin konumu nedeniyle şehir merkezinden daha soğuk olduğu ve gözlemlerin açık havada yapılacağını hatırlatılarak, katılımcıların yanlarına bere, atkı, eldiven ve kalın giysilerini almaları öneriliyor.

Etkinlik, 12 Ağustos Çarşamba ve 13 Ağustos Perşembe günleri saat 20.30’da başlayıp 00.00’da sona erecek.

-PERSEİD METEOR YAĞMURU NEDİR?-

Halk arasında “kayan yıldızlar” olarak bilinen göktaşları (meteorlar) gökbilimin en çok ilgi çeken konularından. Atmosfere çok büyük hızlarla çarpan parçacıkların yanmasıyla meydana gelen göktaşı (meteor) yağmurları, özel zamanlarda izlenmesi keyifli olan ve yaşamımız için tehdit oluşturmayan görsel şölenler. Bu olaylardan Perseid göktaşı yağmurları, Swift-Tuttle kuyrukluyıldızı tarafından bırakılan kalıntıların içinden dünyamızın geçmesi sonucu oluşuyor. Uygun koşullarda, saatte 80’e varan sayılarda gözleniyor. (ANKA)

(DRY/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@