Google Doodle'da olmasa Güneş Tutulmasını unutacaktık. Güneş tutulması, Tam güneş tutulması

Google'ın özel günler için yaptığı Doodle'lar o kadar çok şeyi hatırlamamıza neden oluyor ki. Örneğin bugün Güneş tutulması nedir, Tam güneş tutulması ne zaman gerçekleşecek? Doodle'ı bize güneş tutulmasını hatırlattı.

Haberler 09.03.2016, 09:58
Google Doodle'da olmasa Güneş Tutulmasını unutacaktık. Güneş tutulması, Tam güneş tutulması
Google'ın özel günler için yaptığı Doodle'lar o kadar çok şeyi hatırlamamıza neden oluyor ki. Örneğin bugün Güneş tutulması nedir, Tam güneş tutulması ne zaman gerçekleşecek? Doodle'ı bize güneş tutulmasını hatırlattı.Güneş tutulması nedir, Tam güneş tutulması ne zaman gerçekleşecek?

Güneş tutulması, Google tarafından ana sayfasına;"Güneş tutulması nedir" temalı Doodle ile taşındı. Yarın gerçekleşecek olan bu doğa olayı kısmi olarak Türkiye'den izlenebilecek. Peki Tam güneş tutulması ne zaman yaşanacak? İşte detaylar..

Güneş tutulması nedir, Tam güneş tutulması ne zaman gerçekleşecek?

Güneş tutulmasına özel Doodle teması hazırlandı. 

Google tarafından özel günlerde hazırlanan ve anasayfasında yerleştirilen özel temalara bir yenisi eklendi. 

Bu kez temanın konusu ise; "Güneş tutulması nedir" oldu. 

Tam güneş tutulması insanlık ve doğa için muhteşem bir olay olarak bilinmekte. 9 Mart Çarşamba (yarın) gerçekleşecek olan Tam güneş tutulması 2016 yılının ilk Güneş tutulması olacak ve sadece bir defa gerçekleşecek. Tam Güneş tutulması Türkiye saati ile 03.57'de görülebilecek. Türkiye bu doğa olayına maalesef şahit olamayacak fakat hazırlanan illüstrasyon videoları ile izleyebilecek.

Dünya bu tutulmayı ne yazık ki, bazı denizciler dışında tam olarak değil parçalı tutulma olarak gözlemleyecek. Tam Güneş tutulasını Sumatra, Borneo Sulawesi ve Pasifik Okyanusu’ndaki konumlardan görülebilecek. Güney/Doğu Asya, Kuzey/Batı Avustralya, Pasifik ve Hint Okyonusu gibi bölgelerde ise Parçalı Güneş tutulması şeklinde görülecek.

TÜRKİYE’DE 21 HAZİRAN 2020

9 Mart’taki “Tam Güneş tutulması”na şahitlik edemeyecek ülkemiz, 21 Haziran 2020'deki Halkalı Güneş Tutulmasını ise parçalı tutulma olarak izleyebilecek.

TAM GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Ay’ın Güneş’i Dünya’dan DİSK halinde görünen ışıkyuvarını tümüyle örtmesi ile oluşur. Güneş’in çok parlak olan ışıkyuvarı Ay’ın karanlık gölgesi ile örtülür ve Güneş’in ışıkyuvarından çok daha soluk olan Güneş tacı çıplak gözle görülebilir hale gelir. Tutulmaya ancak tam tutulma zamanında güvenli olarak çıplak gözle bakılabilir. Bu sırada hava, parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilecek kadar kararır. Tam tutulma, Dünya yüzeyindeki dar bir koridorda gözlenebilir.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@