Evinizdeki bilgisayarı çöpe atmaya hazırlanın

Bilgisayarlarının 10.000 yılını alabilecek bir işlemi 1 saniyede çözebilme gücüne sahip olması bekleniyor.

Haberler 10.12.2015, 23:02
Evinizdeki bilgisayarı çöpe atmaya hazırlanın

Google'de çalışan araştırmacılar yeni bir kuantum-bilgisayar üzerinde çalışmaya başladıklarını açıkladılar. Henüz duyurulan teknoloji hayata geçtiğinde zamane bilgisayarlarının 10.000 yılını alabilecek bir işlemi 1 saniyede çözebilme gücüne sahip olması bekleniyor.

Teknoloji devleri şu günlerde D-Wave 2X kuantum bilgisayarını tartışıyorlar. Kanada'da üretilen bilgisayar, ilk atalarını aratmayacak ölçülerde iri bir cüsseye sahip, ufak bir oda büyüklüğünde. İşlemcilerin bulundukları kapalı haznenin içerisi yıldızlar arası uzaydan 180 kat daha soğukta (0.015 Kelvin) tutuluyor. Vakumlanan iç yapısında basınç, atmosfer basıncından 10 milyar kat daha düşük.

Görünen o ki, sıradan kullanıcı için olmasa da, yakın gelecekte insan dünyası kuantum bilgisayarları vasıtasıyla idare edilecek. Bu denli yüksek kapasitedeki bir seri bilgisayarın sürücüsüz otomobillerin trafik içerisinde hareketlerini yönetmekten devasa su sistemlerinin kontrolüne, ölçülemeyecek denli küçük proteinlerin insan bedenine olan etkilerini anlamamızı sağlayacak yeni türde ilaçların geliştirilmesini sağlamaktan, evrenin işleyişini anlamamızı kolaylaştıracak simulasyonların hazırlanması ve daha bir çok konuda kadar geniş bir yelpazede insanların hizmetinde aktif rol oynamaları beklentiler arasında.

Günümüz bilgisayarları '0' ve '1''ler üzerine kurulu bir işleyiş mekanizmasına sahipler. Kuantum bilgisayarlarda ise bu durum, '0' ve '1' ile bu iki sayı arasında bulunabilecek tüm kuantum ihtimallerin geçerli olması şeklinde hayat buluyor. Bu sonsuz olasılık ise bilgisayarın işlem gücünü ölçüsüzce arttırıyor.

Henüz belki de kuantum bilgisayarlar kapanın elinde kalmıyorlar ve oldukca yeni bir teknoloji. Fakat ileride bu konuda büyük bir pazar oluşabileceğini düşünen teknoloji ve yazılım devi Google pazarda D-Wave'in rakibi olarak yerini almaya kararlı görünüyor. Kuantum bilgisayarların günümüzde 10 milyon dolar fiyata sahip olduklarını da belirtmeliyiz.

Şıvan Okçuoğlu

Kaynak: Odatv.com

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@