E-devlet 8. yılını kutluyor

Türkiye'deki e-dönüşüm sürecinin ilk adımlarından biri olan e-devlet kapısı, 8. yılında.

E-devlet 8. yılını kutluyor

e-Dönüşüme açılan kapıdan 8 yılda 25 milyon kullanıcı geçti

Türkiye'nin ilk ve lider elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN'in Genel Müdürü Can Orhun Türkiye'de e-dönüşümün ülke geneline yayılmasının önünü açan e-devlet kapısının 8. yıl dönümünde sektörü değerlendirdi: "Kullanıcı sayısı 2015'in son ayında 25 milyonu geçen e-devlet uygulamasına geçtiğimiz yıl 3,5 milyon yeni kullanıcı dahil oldu. 8. yılında 206 kurum ve kuruluşa ait 1.359 hizmet kalemi sunan uygulamada e-Devlet kullanıcısı olma yaşının 15'e düşürülmesiyle birlikte; 15 yaş üstü her 3 kişiden 1'inin şu anda e-devlet hizmetlerinden faydalanmakta olduğunu görüyoruz. BTK'nın ikinci raporuna göre, 2015 Haziran sonu itibarıyla e-devlet uygulamalarında da kullanılmak üzere 1.465.146'sı elektronik imza ve 370.034'ü mobil imza olmak üzere toplam 1.835.180 elektronik sertifika oluşturuldu. e-İmza kullanıcılarının %19'unu 19-25 yaş arası, %40'ını 25-40 yaş arası, %41'ini 40 yaş ve üstü kullanıcılar oluşturmakta."

e-Devlet ile yapılacak işlemler her geçen gün artıyor

e-Devlet uygulaması kapsamında yapılabilecek işlemlerin ise her geçen gün arttığını belirten Orhun: "İstatistiklerine göre bireylerde e-Devlet hizmetlerini kullanım oranının yüzde 53,21'e, özel sektörde ise yüzde 81,42'e yükseldiğini görüyoruz. e-İmza sahiplerinin yüzde 49'u e-devlet uygulamalarını kullanırken; yüzde 53'ü ise Ulusal Yargı Ağı Bilgi Sistemi (UYAP), Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS), Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) gibi kamu projelerinde e-imzadan faydalanıyor.3 E-GÜVEN olarak e-imza sayesinde hem zaman tasarrufu hem de daha etkin ve güvenli bilgi alışverişi sağlanmasında rol oynuyoruz." dedi.

Türkiye'yi e-dönüşüm alanında dünyanın sayılı ülkelerinden biri haline getirmeye katkıda bulunuyoruz

e-Devlet uygulamasının geldiği nokta ve geleceği hakkında görüşlerini belirten Orhun : Ülkemizde 2005 yılında e-imza kanununun yürürlüğe girmesiyle başlayan e-dönüşüm süreci içerisinde 2018 yılı itibariyle e-devlet kullanıcı sayısının 30 milyon, hizmet kaleminin ise 3 bin olması hedefleniyor. Ülkemizde elektronik ortamda sunulan kamu hizmetlerinden memnuniyet oranı yüzde 88,74. Bu doğrultuda e-Devlet kapsamında yapılabilecek işlemlerin her geçen gün artığını görüyoruz. E-GÜVEN olarak amacımız kurumlardan bireylere e-imzanın sağladığı avantajları herkese ulaştırarak kullanımını yaygınlaştırmak ve e-dönüşüm alanında Türkiye'yi dünyanın sayılı ülkelerinden biri haline getirmeye katkıda bulunmak." dedi

2015 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması'na göre.

2 E-GÜVEN tarafından, 2013 yılında yapılan pazar araştırması raporlarına göre.

3 2015 TÜİK Girişimlerde Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması27 istatistiklerine göre.

2014 TÜİK Yaşam Memnuniyeti Araştırması28 istatistiklerine göre.

E-imza nedir?

E-imza elektronik dokümanları imzalamak için kullanılan ve elle atılan imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip olan bir elektronik koddur. E-imza, elektronik işlemlerde gönderilen bilginin yolda değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkar edilemeyeceğini garantiler.

Kaynak: chip.com.tr

Anahtar Kelimeler:
e devlet yılını kutluyor
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.