Cep telefonlarını çocukların yatak odasından uzak tutun

Her yaşta görülebilen uykusuzluk ya da uyku bozukluğu durumunun özellikle okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar üzerinde büyük etkisi olduğu belirtildi.

Haberler 07.11.2015, 23:45
Cep telefonlarını çocukların yatak odasından uzak tutun

Her yaşta görülebilen uykusuzluk ya da uyku bozukluğu durumunun özellikle okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar üzerinde büyük etkisi olduğu belirtildi. Uykusu azalan çocukların sayısının arttığını belirten uzmanlar, cep telefonlarının uyku ritimlerini bozması nedeniyle yatak odasından uzak tutulması uyarısında bulundu.

 

 

Nöroloji ve uyku bozuklukları uzmanı Prof. Dr. Hakan Kaynak, uyku eksikliğinin yol açabileceği olumsuzluklar konusunda dikkat edilmesi gereken unsurları anlattı. Hayatın her döneminde olduğu gibi okul çağı ve okul öncesi çocuklarda görülebilen uyku yoksunluğunun obezite ve diyabet riskine neden olabileceği uyarısında bulundu.

Dikkat eksikliği gibi üzerinde önemle durulması gereken sorunun uyku azlığı ile ilişkinin olabileceğine dikkat çeken Kaynak, "Çocuklarda uyku sorunları iki grupta toplanmaktadır. İlk grupta, çevresel veya farklı nedenlerle yetersiz uyku sorunu yaşayan çocuklar yer alır. Diğer grupta ise erişkinlerdekine benzer uyku hastalıklarının oluşturduğu, yeterli süre uyumaya rağmen, kalitesiz uyku sonucu, uykusunu alamadan uyanan çocuklar bulunmaktadır. Her ne sebeple olursa olsun, uyku sorunları, başta konsantrasyon ve öğrenme bozukluklarına sebep olmaktadır. Dikkat eksikliği sendromu tanısı konulan pek çok çocuğun asıl probleminin uykusuzluk olduğu çok geç tespit edilmiştir. Uyku sorunlarının sebep olduğu başka bir problem de büyüme sorunlarıdır. Uykusuzluk, mental ve fiziksel gelişme problemlerini beraberinde getirir. Son yıllarda bu tabloya vücut yağlanması ve aşırı kiloların da eklendiğini gözlemlenmektedir." dedi.

YATAK ODANIZA SOKMAYIN

Cep telefonlarının zararlı etkilerine dikkat çeken Kaynak, telefonların sürekli açık tutulmaları ve sahip oldukları parlak beyaz ışıkları nedeniyle uyku ritmine zararlı sonuçlar doğurduğunu hatırlattı. Cep telefonlarının zararı etkilerine karşı çocukların uykularının korunmasını isteyen Kaynak, şu uyarıda bulundu: "Araştırmalar, bu teknolojik cihazlarla geçirilen zamanın maalesef uyku süresinden çalındığını göstermektedir. Eksik uyumamıza sebep olmaları yanında sahip oldukları beyaz parlak ışık nedeniyle, uyku ritmimizde kaymalara sebep olmaktadırlar. Bu cihazların sebep olduğu başka bir sorun da, gece boyunca kapatılmamalarından kaynaklanmaktadır. Bu cihazların gece uykunun kalitesini bozduğu birçok çalışma ile gösterilmiştir.

Çocuklar için ideal bir uyku süresi bulunmadığını ve bu sürenin her çocukta farklı olabileceğini belirten Kaynak, "Bazı çocuklarda bu sürelerin kısa (4-5 saat), bazılarında ise daha uzun (12-14 saat) olduğu unutulmamalı ve anne babalar öncelikle çocukları için gerekli uyku sürelerini saptamalıdırlar. Sonrasında değişken olabilen uyuma ve uyanma saatleri saptanmalıdır. Baykuş tipi bir çocuğu erken uyumaya zorlamak veya sabah erken uyanmasını beklemek birçok soruna sebep olmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

UYUMAYA YA DA UYANDIRMAYA ZORLAMAYIN

Uyku düzeni konusunda ebeveynlerin yeteri kadar bilinçli olmadıklarını belirten Kaynak, bu durumun anne babaları çocuklarını uykusu olmadığı halde uyumaya, ya da erken kaldırmaya ittiğini söyledi. Ebeveynleri uyaran Kaynak, "Yapılması gereken tatil dönemlerinde çocukların uyku süre ve saatlerinin dikkatle gözlenmesidir. Okul döneminde de bu özelliklere göre çocukların uyku saat ve süreleri planlanmalıdır. Örneğin baykuş tipi çocuklar, akşam erken yatmaya zorlanmamalı, sabah uyumalarına fırsat verilmeli, geç başlayan okul saatleri tercih edilmeli, hafta içi eksik kalan uyku süreleri, hafta sonu ve öğleden sonra uykuları ile telafi edilmelidir." ifadesini kullandı.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@