Bizi Emek Hırsızlığıyla Suçlayan Korsan Basına Cevabımızdır!

Sitemizi Emek Hırsızı Olmakla Suçlayan Yandaş Basına Cevabımızdır!

Haberler 08.07.2016, 22:31 11.07.2016, 16:16
Bizi Emek Hırsızlığıyla Suçlayan Korsan Basına Cevabımızdır!
Künyesinde kimin olduğu dahi belli olmayan adeta KORSAN yayın yapan bir haber sitesi sözüm ona sitemiz kamugundemi.com'u emek hırsızlığı yapmakla suçlamış bir de taklitlerimizden sakının diye ısmarlama manşet görseli hazırlamış.

Ünlü bir söz vardır. Bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye... Biz baktık bu sitenin künye bilgilerinde hiç bir bilgiye ulaşamadık.Sitemiz kamugundemi.com'u yaptığı haberinde Emek Hırsızı olmakla kendilerini taklit etmekle itham eden bu KORSAN basın ne demiş bir bakalım.

"Taklitlerimizden Sakınınız Kurnazlık yaparak sitemizin adını kullanmaya çalışanlara sitemizi takip eden değerli okurlarımızın itibar etmeyeceğine inancımız tamdır. Kurulduğu 2012 yılından bu yana yayın ilkeleri net,hedef kitlesi belirgin olan Eğitim Haberci internet sitemizin bazı internet siteleri tarafından ziyaretçi sayılarını arttırmak için alt domainmiş gibi gösterilmek istendiğini görmekteyiz.Bu uygulama tamamen emek hırsızlığı ve kamuoyunu yanıltmadır. Sitemizin hiçbir zaman biz birinciyiz biz öndeyiz,neden bize haber göndermiyorsunuz gibi kişi ve kurumları baskı altında bırakan bir tutumu olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır. Eğitim Haberci sitesinin neden kurulduğu,nasıl bir ihtiyaçdan dolayı yayınına başladığını herkes tarafından bilinmektedir.Bizler bu alandaki ihtiyacı gidermek adına bağımsız haber yapma derdinde iken gerek sosyal medya,gerekse internet siteleri üzerinden karalama ve kamuoyunu yanıltma haberleri ile karşı karşıya kaldık.Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada bu tür iftira ve kamuoyunu yanıltma girişimlerine asla muhattap olmayacağız. Kamuoyunu bilgilendirme amaçlı bu tür Ziyaretçilerin yanlış yönlendirilmeye çalışıldığı adresleri yayınlıyor bu tür emek hırsızlıkarını kınıyoruz."

Aslında dikkate bile alınması bizim için abeste iştigal olan bu durum için suç duyurusunda bulunabilirdik. Ancak aşağıda okuyacağınız bilgilerden sonra kim emek hırsızlığı yapmış anlayacaksınız.

Şimdi çok kısa bir teknik bilgi verelim size. Yazılımcılarımız ve haber ekibimiz mümkün olan en büyük ziyaretçi kitlesine ulaşabilmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Gerçek haberciler bilirler ki arama motorlarından gelen organik trafik kendilerini olmak istedikleri konuma emin adımlarla yaklaştırırlar. Bunun için abonesi olduğumuz istatistik ve arama motorları takip sitesinden edindiğimiz bilgilere göre anlık olarak o an ne aranıyorsa onunla ilgili özgün makale yazarız ve ona uygun haber yaparız. Bu zaman zaman TEOG ile ilgili olur, Survivor ile ilgili olur zaman zaman bizden çok daha güçlü rakip sitelerin domaini performansını kullanarak olur. Sonuçta arama motorlarından ilgili aramaları sitemize çekecek bir teknik haber yayını yaparız. Bunu en büyüğünden en küçüğüne bu işi bilen herkes yapar. Tıpkı bizim domain bilgimizden ve başlığımızdan sitelerine ziyaretçi çeken rakip haber siteler gibi...

Peki biz bu işlemi yapanlara emek hırsızı gibi ağır bir itham kullandık mı? ASLA! Çünkü biz uzmanlık alanımız gereği biliriz ki bu küçük teknik ayrıntılar bu işin özünde vardır. Ziyaretçilerimizi başka sitelere yönlendirmemek adına gereken yazılımsal ve özgün haberler ile bu girişimleri engellemeye çalıştık.

Aslına bakarsanız bu işin bir de güzel tarafı var. Sizi geçmek isteyen bir kaç sitenin varlığından haberdar oluyorsunuz.

Her Neyse bu kadar teknik bilgi yeter sonra bizi yorarsınız :)

Ne demiş bizim için alt domainmiş gibi gösteriyormuşuz...

Bu işi hiç bilmeyen sadece sitemizden medet uman bir site var karşımızda... O kadar ki alt domain ne domain ne bilmiyor.... Şimdi biz anlatalım bu KORSAN sitenin sahibine. Efendim domain www.google.com gibi tıklandığında belirli ip adresi olan web sitesini açan adresin ta kendisidir. Alt domain de bu ana domain içinde yayın yapan çeşitli grup sitelerin adlandırılmasının kolaylığı için açılan domain ya da hizmetlerdir. Örneğin: mail.google.com gibi... 

Ne demiş emek hırsızlığı ve kamuoyunu yanıltıyormuşuz...

Şimdi bu emek kavramı üzerinde biraz duralım. Sitemiz DHA abonesidir. Bir haberin yazılmasında yayınlanmasında ne kadar çok emek olduğunu bilen bizler imkanlarımızı da zorlayarak abone olduk. (Sanırım sözleşme bedeli videolar dahil 5000 TL+KDV'ydi) Sırf emeğe saygısızlık yapmamak adına. Peki bizi emek hırsızı olmak ile itham eden KORSAN sitenin abonesi olduğu bir ajans var mıdır? Yoksa şuana kadar ki haberleri çalıntı mı?

Basit bir örnek verelim olay anlaşılsın. Bizi emek hırsızı olarak itham eden sitenin abonesi olmadan DHA haberlerini yayınlaması ve bunun üzerine uyarılmasının adı nedir? Biz Emek Hırsızlığı kadar ağır bir itham kullanmak istemiyoruz. Varın siz koyun adını....

Kamuoyunu yanıltıyormuşuz? Nereden tutsak elimizde kalıyor. Yukarıda ki teknik bilgilendirmeyi okuduktan sonra ne kadar büyük hata yaptığını bu KORSAN sitenin sahibi, sahibesi, sahipleri ya da her neyse anlayacaktır. 

Kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına adımıza açılan davalar, suç duyuruları İHTARNAMELER ortadayken ve hepsinden alnımızın akıyla çıkmışken kamuoyunu yanıltan biz miyiz? Bir daha soruyoruz biz mi yanıltıyoruz kamuoyunu yoksa yayın akışından yandaş olduğun anlaşılan siz mi?

Kurulma Nedeni

Efendim neymiş kurulma nedeni falan filan. Bizene KORSAN'cım ne için kurulursan kurul. Sana kurulman için inananlar da vardır o zaman. Onların yüzünü kara çıkardığın gün gibi ortada. Oku, öğren, çalış, haberciliği öğren, bir haberi okutabilmek için teknikleri öğren, doğru haber için mahkemeye çık mesela arkasında dur haberinin. Ama gördüğümüz kadarıyla sitende özgün haber neredeyse hiç yok. Yani incelemedik ama umarız yaptığın haberlerde Fikir ve sanat Eserleri kanununa uygun atıflarda bulunuyorsundur. Yoksa maazallah emek hırsızı falan demezler alırlar içeri :)  

Bağımsız Haber yapma

Bak bu olaya çok gülüyoruz işte. Bağımsızlık ve KORSAN bir site.... Neyin bağımsız haberini yapıyorsunuz. Mesela son 20 haberinize baktık ve sadece bir kişiyi ön plana çıkarmışsınız. Bu mu yani sizin bağımsızlığınız. Bağımsızlık nedir biliyor musunuz KORSAN'cık, Uğur Mumcu'nun söylediği gibi "Baskıya boyun eğmeyen, gelen geçen yönetimlere maşalık etmeyen, içinde insanlık onurunu bir değişilmez hazine gibi saklayan insanlardır çağlarına ve toplumlarına yakışanlar." Anladın mı bu sözü...

Bu kadar açıklamadan sonra bizler de bu KORSAN sitenin sahibine ya da sahiplerine bir kaç soru sormak istiyoruz?

1. Siz kimsiniz? Kimin adına ilkeli (!) yayıncılık yapıyorsunuz?

2. Gelir kaynağınız nedir? Sitenizde reklam göremediğimize göre birileri sizi besliyordur. Zira kullandığınız haber yazılımınının fiyatı 990TL. Bunun için de kullacağınız hosting ya da sunucu aylık en az 300 TL'dir. Reklam yoksa gelir vardır? Kimdir bu gelir kaynağı?

3. Bizim için emek en yüce değerdir. Bunun için de elimizden geleni en iyi şekilde yaparız. Kullandığımız ajans dışı haberlere aktif link verir ve ilgili kanunda ki gibi dürüstçe atıfta bulunuruz. Ayrıca her şeyimiz açıktır. Davalar da buna göre açılır suç duyuruları da buna göre yapılır. Çünkü biz biliriz ki bu dönem de halkın haber alma özgürlüğüne hizmet etmek ateşten gömlek giymek gibidir. Sahi siz kimsiniz? KORSAN değilseniz bir zahmet künye bilgilerinizi güncelleyin de öğrenelim.

4. Teknik açıdan bilgisizliğinizden istemeden de olsa sitemizin tanıtımını yaptınız. Hoş bunun ne anlama geldiğini de bilmeyecek kadar bilgisiz olduğunuz apaçık.

5. Biz zirveyi hedefleyen bir haber sitesi olarak elimizden geldiğince zaman zaman da ücretli destek alarak amacımıza hızla ilerliyoruz. Google News kaydı, Yandex news kaydı, Google aramalarında 250 bin sayfa her gün onbinlerce ziyaretçi, haftalık milyonlarca kişiye ulaşan sosyal medya platformu, başlarken biliyorduk zor olacağını ama gücümüz paramıza yeter dedik gerekeni yaptık ve şuanda çok iyi bir konuma geldik. Siz hangi konumdasınız acaba?

6. Besleme basının işi zordur. Gün gelir besleyenler sizi de satar. Bu nedenle önemli olan ÖZGÜR kalabilmektir. Biz ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ ekonomik gücümüzden almkatayız siz kimden alıyorsunuz acaba? 

Not: Değerli Ziyaretçilerimizden gerçekten çok özür dileriz ama bu sataşmaya buradan cevap vermemiz şarttı.

 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@