4,5G sim kart telefon ayarları nasıl yapılır. Merak edilen her şey burda

'İphone 4,5G ayarı nasıl yapılır' ve '4,5 G android telefon ayarı nasıl yapılır' gibi sorular şuan Google'da en çok aranan konular zira Türkiye'de bu gece 00.01 itibariyle 4.5G kullanımda... 4,5G sim kart ayarları nasıl yapılır? İşte cevabı...

Haberler 01.04.2016, 17:05 01.04.2016, 17:20
4,5G sim kart telefon ayarları nasıl yapılır. Merak edilen her şey burda
'4,5G'ye uyumlu telefonlar hangileri telefonum 4,5G'ye uyumlu mu' sorusu bugünün en merak edileni... Türkiye mobil cihazlarda yeni bir çağın kapılarını açacak olan 4.5G teknolojisine geçiyor! 4.5G hakkında akıllarda birçok soru işareti var; 4.5G'ye uyumlu telefonlar hangileri , 4.5G'ye nasıl geçilir, 4,5G için Android ya da İphone ayarları nasıl değiştirilir? Bütün bu soruların cevabı memurhaber.com'da...Bu gece 00.01 itibariyle Türkiye’de 4,5G teknolojisi aktifleşiyor.
4,5G ile akıllı telefon ve tablet gibi akıllı cihazlardaki internet, şu anda kullandığımız 3G’ye göre en az 10 kat hızlanacak. Evlerdeki kullandığımız sabit internet hızı bile 4.5G ile yavaş kalacak. Yani kat kat hızlı internet bağlantısı ceplerimizde taşıdığımız akıllı telefonlara gelecek. Peki 4,5G'nin bu hızı faturalara nasıl yansıyacak ve tam olarak hangi cihazlarda
kullanılabilecek?
 
AKILLI TELEFONUNUZDAN 4,5 G AYARI YAPMA

Hemen üstteki görselden de görebileceğiniz üzere akıllı telefonunuzun Ayarlar > Mobil ağlar menüsüne giriyoruz. Buradaki "Şebeke modu" bölümüne 1 Nisan ile birlikte 4.5G de eklenmiş olacak. O zaman, buradan telefonumuzun 4.5G ayarını yapabiliyor olacağız.

4,5G'YE GEÇMEK İÇİN LTE DESTEĞİ ŞART!

Mobil cihazlarda, 4.5 G'nin nimetlerinden yararlanmak istiyorsak, cihazın modeminin 4G / LTE desteğine sahip olması gerekiyor. Fakat pek çok mecranın ve kullanıcının atladığı bir nokta var.

LTE CATEGORY NE DEMEK? LTE sınıflandırmaları Cat 3, Cat 4, Cat 6, Cat 9 ve Cat 10 gibi bölümlere ayrılıyor. Örneğin Cat 4 LTE modemlerin indirme hızı maksimum 150 Mbps iken, Cat 6 modemlere sahip bir cihaz 300 Mbps'lik indirme hızlarına erişebiliyor. Ayrıca Cat sınıflandırmasına göre cihazların upload hızları da değişiyor.

4,5G'YE NASIL GEÇİLİR? SIM KART DEĞİŞTİRMEK ŞART MI?

4.5G teknolojisini kullanmak için olmazsa olmazların başında SIM kartlar geliyor. Bir süreden beri iletişim operatörleri 4.5G uyumlu SIM kartları ücretsiz olarak değiştiriyor ve hatta ücretsiz internet paketi bile hediye ediyordu. Hâlâ SIM kartını 4.5G uyumlu olanla değiştirmediyseniz, bugün son gün. İletişim operatörlerinin mağazalarına giderek SIM kartınızı ücretsiz olarak değiştirebilir ve ücretsiz internet paketini alabilirsiniz. SIM kartınızın uyumlu olup olmadığını bilmiyorsanız, abonesi olduğunuz operatörün internet sitesine giderek sorgulama yaptırabilirsiniz.

4G / 4.5G DESTEĞİ SAHİP TELEFONLARIN TAM LİSTESİ
4G destekleyen Samsung modelleriSamsung'un açıkladığı uyum listesiyle güncelliyoruz.Galaxy S7Galaxy S7 EdgeGalaxy A7 2016Galaxy A5 2016Galaxy A3 2016Galaxy J1 2016Galaxy Note 5Galaxy J7Galaxy J5Galaxy J2Galaxy S6Galaxy S6 EdgeGalaxy S6 Edge PlusGalaxy Note 4Galaxy A8Galaxy A5Galaxy A7Galaxy E7Galaxy J1Galaxy Grand PrimeGalaxy Note EdgeGalaxy AlphaGalaxy S5Galaxy Grand MaxGalaxy Grand 2 LTEGalaxy S4 Active

HANGİ TELEFON 4,5G'YE DAHA HIZLI BAĞLANIR?

Yeni teknolojiye bağlanmak için en önemli kriterlerden biri 4.5G desteği. Ancak her 4.5G destekleyen akıllı telefon aynı hızda mobil internete bağlanmıyor. Kategorilere göre sınıflandırılan cihazlar, buna göre 4.5G’den faydalanabiliyor. Akıllı telefonların teknik özellikleri listesinde ‘CAT’ olarak belirtilen kategoriler, akıllı telefonların 4.5G’ye bağlanma hızını belirleyecek. Bu kategorilerde ‘CAT 4’ 150 mbps, ‘CAT 6’ 200 mbps ve ‘CAT 9’ 450 mbps indirme hızı ile mobil şebekeye bağlanabilecek. Satın aldığınız akıllı telefon özelliklerine bakarak ne kadar hıza ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Öte yandan 4.5G şebekesinin yoğunluğu ve uzaklığına göre hız değerleri değişecek.

4,5G'YE BAĞLANMAK İÇİN TELEFONUNUZDA BU AYARLARI YAPIN!

4.5G’ye bağlanmak için akıllı telefon ve SIM kartınız tamamsa, yapmanız gereken bir ayar olabilir. Bu ayar ise şebeke seçimi. Şu anda kullandığınız akıllı telefonlar 3G şebekesine bağlanmak üzere otomatik olarak ayarlanmış durumda. Bu geceden itibaren 4.5G’ye bağlanmak için cihazınızın şebeke ayarlarını LTE veya 4G seçeneklerine göre ayarlamanız gerekiyor. iPhone modelerinde sırasıyla ayarlar, hücresel veri seçenekleri, ses ve veri menüsüne gelin. Buradan LTE seçeneğine basarak ayarlarınızı tamamlayın. Android işletim sistemli cihazlarda ise ayaları açtıktan sonra diğer ağlar seçeneğine gelerek mobil ağlar menüsünden 4G seçeneğini işaretleyin.

İNTERNET PAKETİNİZ 4,5G'YE YETECEK Mİ?

Şu anda kullandığımız 3G teknolojisine göre en az 10 kat daha fazla internet hızı elde edeceğiz. Örneğin, daha önce 60 saniyede yüklenen bir içeriği 6 saniyede yükleyeceğiz. Yani internette daha fazla vakit geçirebileceğiz. Bu da aynı zamanaralığında daha fazla veri tüketmek anlamına geliyor. 3G teknolojisinde 4 GB’lık internet paketi yeten bir aboneye yeni dönemde 8 GB veya daha üstü internet paketler yetmemeye başlayacak. Bu yüzden hızlı davranıp mobil internet kotanızı yükseltmekte fayda olacaktır.

FATURALAR KABARACAK MI?
Aboneler arasında en çok konuşulan konuların başında faturaların artıp artmayacağı geliyor. 4.5G’nin hızı ile internetteki içeriklere daha kolay ulaşılabilecek ve şu ana göre kısa zamanda daha fazla içerik tüketilecek. Bu yüzden de kullanılan veri trafiğinde artış olacak. Başka bir deyişle satın alınan mobil internet paketleri arttırılacak. Bu da faturaların artması anlamına geliyor. Ancak mobil iletişim operatörleri hazırladıkları kampanyalarla birim başına düşen fiyatları düşürerek kullanıcıların yüksek faturalarla karşılaşmasını engellemeyi hedefliyor.

4,5G ŞEBEKESİNE BAĞLI OLAN TELEFON 3G'YE BAĞLANMAYA ÇALIŞIRSA NE OLACAK?

Mobil iletişim sektöründe en çok tartışılan konulardan başında arama süreleri geliyor. İnternet hızımız artsa da arama süremiz 4.5G’nin ilk dönemlerinde yavaşlayacak. Saha mühendislerinden aldığımız bilgilere göre aramak istediğiniz kişiye bağlanma süresi en az 2-3 saniye artacak. Yani karşı tarafın sesini daha geç duyacağız. Bunun sebebi de teknoloji farkı. 4.5G şebekesine bağlı olan bir akıllı telefon 3G şebekesine bağlanmaya çalıştığında kendini otomatik olarak 3G şebekesine düşürecek. Eğer karşı taraf 2G ise bu bir 2-3 saniyenin daha eklenmesi anlamına geliyor. Böylelikle şu anda ortalama 6 saniye olan bağlanma süresi 10 saniyeye kadar çıkabilecek. Bu sorun 4.5G’li abone sayısı ile azalacak. Asıl çözüm ise uçtan uca IP şebekesi olan ‘VoLTE’ ile çözülecek.

4,5G TEKNOLOJİSİ ŞARJI DAHA HIZLI TÜKETİR Mİ?

Akıllı telefonlarla beraber şarj sorunu daha çok arttı. Ancak 4.5G ile şarj sorunu daha da büyüyecek. En fazla saniyede 375 megabytelık bir veri transferi söz konusu olunca, akıllı telefonların işlemcileri başta olmak üzere diğer donanım parçaları daha fazla güç harcayacak. Bu da şarj ömrünü olumsuz olarak etkileyecek. Akıllı telefonumdaki internetin hızıyla çok sık işim olmuyor, şarjım daha uzun gitsin diyorsanız cihazınızın ayarlar bölümüne girerek ağ seçeneklerinden ‘3G’yi seçin. Böylelikle 4.5G’den önceki şarj ömrüne sahip olabilirsiniz.

4,5G'YE GEÇMEK ŞART MI?

4.5G’ye geçmemeniz durumunda şu anda iletişiminizi aynı şekilde sağlayabilirsiniz. Başka bir deyişle iletişiminizin kesilmesi gibi bir durum söz konusu olmaz. Şu anda cep telefonunuzda internet bile kullanmıyorsanız 4.5G’li dönemde hiçbir değişiklik yapmadan iletişiminizi sağlayabilirsiniz. Şu anda 3G abonesiyseniz, internete aynı hızdan bağlanabilirsiniz.

4,5G HIZININ DA ÜSTÜNE ÇIKABİLRİSİNİZ!

Yeni dönemde akıllı telefonlarda en fazla 375 mbps hız sağlanacak. Ancak bu bana yetmez diyorsanız, iletişim operatörlerinin geliştirdiği yeni bir teknoloji var. Wi-Fi ağlarıyla mobil interneti birleştiren bu teknolojiyle 1 gbps hıza ulaşabilirsiniz. Yani yaklaşık 3 kat fazla daha hız alabilirsiniz. Ancak şu anda bu teknolojiye uygun akıllı telefon sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Bu teknolojiyi destekleyen akıllı telefon sayısının önümüzdeki dönemlerde artması bekleniyor.

LTE DESTEĞİ NEDİR?

4G / LTE desteğine sahip cihazların modemlerine baktığımızda Cat 4, Cat 6, Cat 9 ve Cat 10 gibi bazı terimlerin ve sınıflandırmaların olduğunu görüyoruz.Eğer sizin operatörünüz 375, 400 hatta 450 Mbps seviyesinde hızları sizlere sunabiliyorsa, Cat 4 sınıfı bir modeme sahip akıllı telefonla, o hızları kullanamazsınız. Cat 4 desteğine sahip cihazların ulaşabileceği hız seviyesi150 Mbps iken, Cat 6 cihazların ulaşabildikleri rakamlar ise 300 Mbpsseviyesinde.

450 MBPS'YE KADAR OLAN HIZLARI DESTEKLEYEN CİHAZLAR

Qualcomm'un Snapdragon 810 ve Snapdragon 808 işlemcisinde kullandığıX10, Snapdragon 820 işlemcisinde kullandığı X12 LTE modemler 450 Mbps'lik hızları destekliyor.Samsung'un Galaxy S7 ve S7 Edge modelinde kullandığı Exynos 8890işlemcisi 450 Mbps'e kadar olan hızları destekliyor.Samsung Galaxy S6, S6 Edge, S6 Edge Plus ve Galaxy Note 5 modellerinde kullanılan Exynos 7420 ise 300 Mbps'e kadar hızları destekliyor.iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modelleri de 300 Mbps'e kadar hızları destekliyor.Samsung Galaxy S7 / Galaxy S7 edgeLG G5HTC One M9LG G4LG V10LG G Flex 2Sony Xperia Z3+ / Z4Sony Xperia Z5 / Z5 Premium / Z5 Compact

300 MBPS'YE KADAR OLAN HIZLARI DESTEKLEYEN CİHAZLAR

Not: Qualcomm'un Snapdragon 805 ve bazı diğer işlemcilerini kullanan cihazlarda genellikle bu standartları görüyoruz.Ayrıca Samsung'un Galaxy A 2016 serisinde kullandığı Exynos 7 Octa işlemcisinde de Cat 6 seviyesinde modem bulunuyor.General Mobile 5 PlusSamsung Galaxy Note 4 Samsung Galaxy Note EdgeNexus 6Huawei Ascend Mate 7Honor 6Honor 7Huawei P8Samsung Galaxy A7 2016Samsung Galaxy A5 2016Samsung Galaxy A3 2016150 

MBPS'E KADAR OLAN HIZLARI DESTEKLEYEN CİHAZLAR


Not: Snapdragon 800 ve 801 sınıfı işlemciler Cat 4 desteğiyle LTE desteği sunuyorlar. Artık günümüzdeki orta segment Snapdragon 410 ve 615 serisi işlemcilerin de yüksek hızlı LTE desteği verdiğini görüyoruz.Piyasadaki pek çok işlemci üreten firma, üst seviye gelişmiş LTE modemleri temin etmekte zorlanıyor. O yüzden Qualcomm işlemcili cihazların LTE tarafında avantajları var. Apple, MediaTek, Intel ve eski Exynos sürümlerinin genellikle 150 Mbps hızlarında kaldıklarını görüyoruz.Genellikle Cat 4 tipi modemlerin desteklediği 150 Mbps hızını, Qualcommtarafında Snapdragon 400, 410 ve 412, 615 gibi çipsetler sunabiliyor. O yüzden 150 Mbps desteğine sahip cihaz sayısı oldukça fazla.MediaTek'in MTK 6753V ailesi gibi yeni nesil orta segment telefonlarında kullanılan çipsetlerde de Cat 4 tipi modem kullanılıyor.Apple iPhone 6Apple iPhone 6 PlusApple iPhone SE Asus Zenfone 2 (Intel Atom işlemcili)Asus Zenfone 2 LaserAsus Zenfone 2 SelfieHTC One M9+ (MediaTek Helio X10 işlemcili)Lenovo Vibe P1Lenovo Vibe ShotSamsung Galaxy S5Samsung Galaxy J7Samsung Galaxy J5HTC One M8HTC One M8sHTC One E8HTC Desire EyeSony Xperia Z3Sony Xperia Z3 CompactSony Xperia M5Sony Xperia C4Sony Xperia M4 AquaLG G3LG G4 BeatCasper VIA M1Casper VIA V10Teknosa Preo P2Turk Telekom TT175Alcatel One Touch Idol 3Vestel Venus V3 Vodafone Smart 6Turkcell T60Meizu M2 Note4G destekleyen Sony modelleriSony Xperia ZSony Xperia Z UltraSony Xperia Z1Sony Xperia Z1 CompactSony Xperia Z2Sony Xperia Z3Sony Xperia Z3+ / Z4Sony Xperia Z3 CompactSony Xperia C3Sony Xperia C4Sony Xperia M4 AquaSony Xperia T2 UltraSony Xperia T3Sony Xperia ZRSony Xperia SPSony Xperia E4gSony Xperia M2Sony Xperia M2 AquaSony Xperia Z5Sony Xperia Z5 PremiumSony Xperia Z5 Compact4G destekleyen LG modelleriLG G4LG V10LG G4 BeatLG Optimus G E975LG Optimus G Pro E986LG G2LG G3LG G FlexLG G Flex 2LG Nexus 5LG Nexus 4LG Optimus 4X HDLG G3 BeatLG G4c4G destekleyen HTC modelleriHTC One MaxHTC One MiniHTC One Mini2HTC One M8HTC Desire 601HTC Desire 610HTC Desire 816HTC Desire 510HTC One E8HTC Desire 820HTC Desire EYEHTC One M9HTC One M8sHTC One M9+HTC Desire 626HTC One SV4G destekleyen Nokia modelleriNokia Lumia 1520Nokia Lumia 830Nokia Lumia 920Nokia Lumia 925Nokia Lumia 930Nokia Lumia 1020Nokia Lumia 625Nokia Lumia 735Nokia Lumia 820Nokia Lumia 13204G desteğine sahip diğer marka ve modellerden bazılarıAsus ZenFone 2Apple iPhone 5Apple iPhone 5CApple iPhone 5S (Cat3)Casper VIA V9Casper VIA V10Casper VIA M1Casper VIA V6XCasper VIA V6Reeder P10CGeneral Mobile Discovery Elite PlusGeneral Mobile Discovery EliteGeneral Mobile 4GHuawei Ascend P7Huawei Ascend Mate 7Huawei P8 LiteLenovo Vibe X2Lenovo Vibe Z2Avea inTouch 4Huawei Ascend G7General Mobile 4GLenovo S90Meizu M1 NoteTeknosa Preo P1Teknosa Preo P2Turkcell T50Turkcell T60Vestel Venüs 5.5VVestel Venüs 5.5XVestel Venus V3 Vodafone Smart 4Vodafone Smart 6

4.5 G OLMAYAN AKILLI TELEFONLAR

Özellikle ülkemiz başta olmak üzere LTE desteğine sahip olmayan ülkelere,4G desteği olmayan telefonlar satan Samsung, bu listedeki en fazla göreceğimiz markalar arasında.Exynos işlemcili Samsung Galaxy Note 3, Galaxy S4, Galaxy S3, Galaxy Note 2 gibi modeller 4.5G teknolojisinden faydalanayamayacak.

4,5G DESTEKLEMEYEN DİĞER CİHAZLAR
Galaxy Note 3 Neo (SM-N7500)Galaxy K Zoom (SM-C110)Galaxy S5 MiniGalaxy S3Galaxy S3 NeoGalaxy S3 MiniGalaxy Grand NeoGalaxy Ace 2Galaxy S4 MiniGalaxy Core 2Galaxy Core PrimeS3 Mini Value EditionGalaxy WinGalaxy E5Galaxy Mega 6.3Casper VIA V5Casper VIA V8Casper VIA V8cGeneral Mobile DiscoveryEscort Joye E8FLY QuantumFLY IntruderApple iPhone 4iPhone 4SAsus Zenfone 5Zenfone 6HTC Desire XDesire 500Desire 320Desire 516Desire 526gDesire 616Desire 620gSensation XE
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@