Bilim Kurulu üyesinden koronavirüs ile ilgili korkutucu açıklama!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, bu kışın zor geçeceğini açıkladı.

Gündem 11.10.2021 - 13:58 11.10.2021 - 13:59 Mustafa Çokyaşar

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, sonbahar ile kış aylarının zor geçebileceğini, ancak ilkbahar ayları ile birlikte normale dönebileceğimizi söyledi. Prof. Dr. Özlü, gençlerin maske ve aşı konusunda isteksiz olduğunu belirtti.

Okulların yüz yüze eğitime geçmesiyle birlikte 30 milyona yakın evde oturan insanın bir anda harekete geçtiğini ve bu nedenle haftanın 5 günü kapalı mekanda en az 40 kişinin bir araya gelmek zorunda kaldığını belirten Özlü, bulaşma için çok uygun ortamların ortaya çıktığı uyarsında bulundu. 

Son günşerde çok fazla artışın yaşandığını hatırlatarak önlem olarak aşılama, maske ve olabildiğince kalabalık, kapalı alanlardan uzak durmamız gerektiğini belirtti. Özer, üniversite öğrencilerinin tüm uyarılara rağmen maske ve mesafe konusunda özensiz davrandıklarını sözlerine ekledi.

2022 yılında COVID'in artık gribal enfeksiyon gibi bir noktaya gelebileceğini belirten Prof. Dr. Özlü, "2022 için olumlu bakıyorum. Geçtiğimiz yıl evimizden çıkamıyorduk ve geçen seneki kaotik durum bu sene yok ama sonbahar ve kış aylarının da zor geçeceğini düşünüyorum. Üniversite ve okulların açılması ile havaların da soğumasıyla birlikte vakaların artacağını düşünüyorum. Bunu önleyebiliriz ancak zor gözüküyor. 2022 yılında bahara doğru aşılanmanın da artmasıyla birlikte mesafe alınacağını düşünüyorum. Sıradan bir gribal enfeksiyona dönüşmesini umut ediyorum"  diyerek gelecek için umutlu olduğunu söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@