Beklenen görüşme gerçekleştirildi: Kılıçdaroğlu ve Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan flaş açıklamalar!

Yaklaşık 1 buçuk saatlik görüşmenin ardından kameraların karşısına geçen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan flaş açıklamalar geldi!

Gündem 15.10.2021 - 17:49 15.10.2021 - 17:49 Ali Parim

Doların her geçen gün yükselişi, motorin ve benzine gelen zamlar ve Merkez Bankası'ndaki görevden almaların ardından bir paylaşım yapan ve 15.30'da Merkez Bankası'na gideceğini açıklayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, beklenen ziyareti gerçekleştirdi. Beraberindeki Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Sekreter Selin Sayek Böke ve Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Bülent Kuşoğlu ile birlikte 15.30'da Merkez Bankası binasına giden Kılıçdaroğlu, burada yaklaşık 1 buçuk saat Başkan Kavcıoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. İki isim ardından da kameraların karşısına geçerek görüşmenin içeriğini değerlendirdi. 

CHP lideri Kılıçdaroğlu, dövizin sürekli TL karşısında yükselmesine ilişkin endişelerini Başkan Kavcıoğlu'na iletttiğini belirterek, "Zam yağmuru gelecek, her alanda ciddi sorunlar çıkabilir. Grup toplantısında kara kış fonu oluşturulması gerektiğini ifade etmiştim. Fakirin hakkını hukukunu korumak açısından bir fonun oluşturulması gerektiğini ifade ettim." dedi. 

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da Merkez Bankası'na müdahale etmekle suçlayan Kılıçdaroğlu, "Merkez Bankası'nın bağımsızlığına müdahale eden kişinin Erdoğan olduğunu sağır sultan biliyor. Buradan Erdoğan'a açık çağrı yapıyorum; Merkez Bankası'nın kurumsal kimliğine saygı göster. Kararı liyakatlı kişiler versin. Kararı büyük ölçüde Erdoğan'ın verdiğini pek çok finans çevresi de biliyor. Bu rahatsızlığımız dile getirildi." ifadelerine yer verdi. 

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu ise Kılıçdaroğlu ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını söyleyerek, Merkez Bankası'nı herkesin sahiplenmesi gerektiğini belirtti. Merkez Bankası'nın Türkiye'nin en güzide kurumlarından birisi olduğunu dile getiren Kavcıoğlu, "Merkez Bankası'nı yıpratan açıklamaların bizi üzdüğünü ifade edeyim. Merkez Bankası kararı kendi Para Politikası Kurulu kararıyla almaktadır. Merkez Bankası rezervleriyle güçlüdür, 125 milyar dolara yaklaştı. Merkez Bankası'nın açıklamaları nettir" dedi. 

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası yönetimindeki 3 kritik ismin görevden alınmasına ilişkin de konuşan Başkan Kavcıoğlu, bunun bütün kurumlarda yaşanabilecek şeyler olduğunu ve görevden alınmaların bir kısmının kendi tercihleri bir kısmının ise görevden ayrılan isimlerin tercihi olduğunu ifade etti. 

 21 Ekim 2021 Perşembe günü gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında tüm gelişmeleri analiz ederek bir karar vereceklerini dile getiren Başkan Kavcıoğlu, "Bu karar herkesin kararı. Bugüne kadar böyle oldu, bundan sonra da böyle olacaktır. Tamamen kendi süreci içinde gelişen görev değişimidir." diyerek görevden almaların altında bir şey aramanın doğru olmadığını söyledi. Kavcıoğlu sözlerine "PPK'daki arkadaşlarımızla en doğru kararı vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın" diyerek son verdi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bugün öğlen saatlerinde sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak, "Dolar rekorlar kırıyor. Motorin ve benzine yine zam geldi. Sebep olduğun bu rezaletin milleti ezmesini daha fazla izleme Erdoğan, Kara Kış Fonu'nu kur!" demişti. Ayrıca bugün 15.30'da Merkez Bankası'na gideceğini de açıklayan CHP lideri, paylaşımının devamında "Yok öyle istediğin gibi at koşturmak. Biz varız ve mücadele edeceğiz." ifadelerine yer vermişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@