Beklenen an geldi: ÖSYM sonuçları açıkladı!

ÖSYM Başkanlığı, Uzman Yardımcılığı Yazılı Giriş sınavına katılmaya hak kazanan adayları açıkladı. Peki sınav nasıl olacak? İşte ÖSYM Başkanlığı uzman yardımcısı alımına dair bilinenler...

Kamu Haberleri 13.10.2021 - 16:24 13.10.2021 - 16:25

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı geçtiğimiz günlerde Fizik, Maliye ve Hukuk mezunu 3 uzman yardımcısı alımı yapılacağını duyurmuştu. Duyuruda adayların KPSS puanlarının esas alınacağı ve en yüksek puan alan adaydan başlanarak, ilan edilen kadro sayısının 20 katı kadar adayın yazılı sınava çağrılacağı belirtilmişti.

ÖSYM Başkanlığı yeni bir açıklama daha yaparak, 24 Ekim 2021 tarihinde yapılacak olan 2021 ÖSYM Uzman Yardımcılığı Yazılı Giriş sınavına katılmaya hak kazanan adayların belirlendiğini bildirdi. Açıklamada, adayların başvuru sonuçlarına 13 Ekim 2021 tarihinde saat 12.00'den itibaren ÖSYM’nin resmi sitesinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilirlecekleri belirtildi.

Yazılı ve sözlü sınav nasıl yapılacak?

ÖSYM Başkanlığından yapılan açıklamaya göre; yazılı sınava girecek adaylara 100 tam puan üzerinden olmak üzere öğrenim alanları itibarıyla ilgili konulardan %70 test ve %30 klasik usulde soru sorulacak. 

Yazılı sınav değerlendirilmesinin ardından da bu sınavdan 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan adaylardan; en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere, atama yapılacak kadro sayısının en fazla dört katına kadar aday sözlü sınava çağrılacak.

Sözlü sınavda da adayların ınav konularına ilişkin bilgi düzeyi, bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü,liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu,
özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı, genel yetenek ve genel kültürü, ve bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığını anlamak üzere sorular sorulacak.

Yazılı ve sözlü sınavları da yine ÖSYM'nin resmi sitesi üzerinden adaylara duyurulacak.