Bedelli askerlik yapmak isteyenleri sevindirecek haber! Konu Meclis'e taşındı!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili Olcay Kılavuz, bedelli başvurusu yapmak isteyip yüksek tutardan şikayetçi olanların taleplerini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne taşıdı.

Gündem 12.11.2021 - 14:16 12.11.2021 - 14:17 Ali Parim

2018'de 15 bin TL olan bedelli ücret tutarı, 2019 yılından bugüne yüzde 38 artarak 43 bin 150 TL'ye kadar çıktı. Yaşanan artış, tecili bitmeden bedelli başvurusu yapacakların cebini zorlamaya başladı. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz da bedelli ücretlerine ve tecil sorununa ilişkin talepleri TBMM'ye taşıdı.

Askeralma Kanunu'nun revize edilmesini isteyen Kılavuz, tecil yaşının 29’dan 22’ye çekilmesi nedeniyle, 500 bini aşkın gencin sorun yaşadığını vurguladı. Kılavuz, "Maalesef ki bir ihmal sebebiyle bugün yoklama kaçağı olarak bakaya durumuna düşerek bedelli askerlik haklarını kaybetmişlerdir." ifadelerini kullandı.

Ayrıca bedelli askerlik ücretinin yeniden düzenlenmesi gerektiğine dikkat çeken Kılavuz, "Askeralma Kanunu’nun ilgili maddesi revize edilerek bedelli affı çıkartılmalı, bedelli askerlik ücretiyse kişinin veya ailelerinin gelir durumuna göre düzenlenmelidir." diye konuştu.

"GENÇ KARDEŞLERİMİZ MAĞDURİYET YAŞIYOR"

MHP'li Olcay Kılavuz, daha önce de bu konuyu gündeme getirmiş ve "Birçoğu iş hayatına atılan, kimi evlenip yuva kuran, iş kurup kredi çekerek borca giren, hayatlarını bedelli askerliğe göre tanzim eden genç kardeşlerimiz, bu durum karşısında mağduriyet yaşıyor." demişti. Kılavız, Askeralma Kanunu'nun ilgili maddesinde düzenleme yapılarak gençlerin talebinin çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtmişti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@