Bayram sonrası başlıyor! Öğrencilere 122 TL kadınlara 180 TL, erkeklere 163 TL günlük harçlıkla meslek kursları

İŞKUR İEP Programlarına başvuru yapan ve kurslara katılan vatandaşlar kendi durumlarına göre günlük 122 TL, 180 TL ve 163 TL harçlık alacaklar. Ödemeler İŞKUR tarafından yapılacak. Programa katılanlar hem meslek öğrenecekler hemde günlük ücret karşılığı maaş alacaklar.

Bayram sonrası başlıyor! Öğrencilere 122 TL kadınlara 180 TL, erkeklere 163 TL günlük harçlıkla meslek kursları

Türkiye'de istihdamın sağlanması için başlatılan programların en önemlilerinden birisi de İŞKUR İEP Kursları. Türkiye İş Kurumu aracılığıyla sağlanan program temel olarak vatandaşların iş bulması, işverenlerin ise personel ihtiyacını karşılamasını amaçlıyor. Kursa katılan vatandaşlar ile işverenler bu programdan karlı çıkıyorlar.

İşverenler İŞKUR desteği ile aradığı meslek grubundan personelini kendi yetiştiriyor. Kurs süresi sonunda istihdam sağlıyor. Vatandaşlar ise bu süreçte meslek sahibi oluyorlar. İşi öğrendikten sonra ise hemen istihdama katılıyor ve çalışmaya başlıyorlar. Kurs süresince ise maaş alıyorlar.

İŞKUR İEP KURSLARINA BAŞVURULAR BAŞLIYOR

Kurban bayramı sonrasında İŞKUR İEP Kurslarına başvurular alınacak. Bayramdan önceki dönemde yayımlanan ilanlar ile bayram tatilinin sona ermesiyle yeni yayımlanacak duyurular çok sayıda iş kolunda kurs imkanı sunacak. Bu kurslara katılmak isteyenler başvuru işlemlerini İŞKUR üzerinden tamamlayacaklar.

İlanları Görmek için

Adaylar İŞKUR'da ilan edilen İEP duyurularına ulaşmak için kurumun resmi web sayfası olan (iskur gov tr ) adresine erişim sağlayacaklar. Burada açık kurs ilanları sayfasına gidecekler. Açılan sayfada kurs arama ekranı karşılarına çıkacak. Buradan İEP Kursları seçilecek, diğer alanlar boş kalacak şekilde arama yapılacak. Bu sayede tüm duyurular görülecek.

Başvuruda Bulunmak İsteyenler

İŞKUR kurs ilanlarına başvurular iki şekilde yapılabilir. Vatandaşlar başvurularını online olarak yapabilirler. Online başvurularda İŞKUR sistemine üyelik ile giriş yapılması gerek. Bunun dışında adaylar kendi İŞKUR Danışmanları il veya ilçe müdürlüklerinden ziyaret ederek başvuru yapabilirler.

İEP KURSLARINA KATILMAK İÇİN

İş öğrenmek için İEP Kurslarına katılmak isteyenlerin sağlamaları gereken şartlar var. O koşullar kurumun web sitesinden "İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, 15 yaşını tamamlamış olmak, İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olmamak, Emekli olmamak, Programa başladığı tarihten önceki bir yıl içerisinde program düzenlenecek işverene ait vergi numarası altında yer alan işyerlerinde sigortalı olmamak, Kurumca aynı meslekte düzenlenen kurs/programı tamamlamamış olmak, Programa katılmama yönünde yaptırım uygulanmıyor olmak," maddeleri ile açıklandı.

GÜNLÜK ÖDENECEK ÜCRETLER

İEP kurslarına katılacak olan normal vatandaşlara günlük 163 TL ödenir. Öğrenciler İEP kurslarına katılım sağlarsa günlük ödeme 122 TL olacak. İşsizlik maaşı alırken kurs başvuru yapacak olanlar 81 TL alacak. Son olarak ise geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara günlük 180 TL ödenecek.