Barclays tahminini açıkladı: Merkez Bankası'nın faiz indirimleri önümüzdeki 3 ayda bakın ne kadar olacak!

Uluslararası yatırım bankası Barclays, Türkiye Merkez Bankası'nın önümüzdeki üç ayda da 75'er baz puanlık indirimlerle faizi aralık ayında yüzde 15,75'e kadar düşüreceği tahmininde bulundu.

Finans 04.10.2021 - 16:51 04.10.2021 - 16:55 Ali Parim

Şahap Kavcıoğlu'nun başkanlığını yaptığı Merkez Bankası, 16 ay sonra sürpriz bir kararla faizleri sabit tutmayarak yüzde 18'e indirdi. 23 Eylül 2021'deki PPK toplantısından çıkan bu 100 baz puanlık faiz indirimi kararı, deyim yerindeyse ekonomistleri ters köşeye yatırdı. 

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararının ardından döviz kuru hareketlenirken, Kavcıoğlu'nun bundan sonra faizlerde nasıl bir politika izleyeceği de merak konusu oldu. 

Bu noktada önemli ekonomistler ve ekonomi kuruluşları tarafından yapılan tahminler de kamuoyuyla paylaşılmaya başlandı. 

"Önümüzdeki 3 ay da faiz inirimi devam edecek"

Son olarak İngiltere merkezli uluslararası yatırım bankası Barcylas, Merkez Bankası'nın önümüzdeki üç ay içerisindeki faiz kararına ilişkin tahminlerini paylaştı.

Barcylas, Merkez Bankası'nın ekim, kasım ve aralık aylarında arka arkaya 75'er baz puanlık indirim yapacağı tahminini ortaya attı. Yani Barcylas'ın tahminine göre aralık ayında faizler yüzde 15.75'e kadar düşecek. 

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran da geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası'nın faiz indirimini değerlendirirken dikkat çeken bir tahmin ortaya atmıştı. 

Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Açıl Sezen'in konuğu olan Hakan Aran, Merkez Bankası'ndan aralık ayında 100 baz puan indirim daha beklediğini aktarmıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@