Bankalar o ücreti artık alamayacak! Başvuran herkes bankalardan o ücreti geri alabilecek!

11. Hukuk Dairesi emsal bir karara imza atarak banka hesabı kapatmak için ücret alınamayacağına hükmetti. Daha önce hesap kapatma ücreti alınan müşteriler bankaya başvurarak bu ücreti geri alabilecek

Gündem 06.10.2021 - 12:49 06.10.2021 - 12:49 Mustafa Çokyaşar

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi milyonlarca banka müşterisini ilgilendiren bir karara imza attı. Karara göre bankaların hesap açma ve kapama işlemleri ile hesap cüzdanı yazdırma işlemlerinden herhangi bir ücret alınamayacak.

Yıllardır kullanmadığı banka hesabını kapattırmak isteyen müşteri, bankanın 10 TL istemesiyle büyük bir şok yaşadı. Bankaya 10 lirayı ödemek zorunda kalan müşteri, yaşadığı şoku kısa sürede atlatarak Tüketici Hakem Heyeti’nin yolunu tuttu. Tüketici Hakem Heyeti, müşterinin talebini reddetti ve bankanın bu ücreti istemesinin yasal olduğuna karar verdi. Ancak peşini bırakmayan müşteri, bu kez 1. Tüketici Mahkemesi’nin kapısını çaldı.

Tüketici Hakem Heyeti kararının yanlış olduğunu ve bu nedenle iptal edilmesini talep eden müşteri, banka tarafından tahsil edilen hesap işletim, hesap özeti, revizyon, aidat, yarı yıl veya benzer adlarla yapılan ücret kesintilerinin iadesini talep etti. Mahkeme ise davalı banka tarafından finansal tüketicilerden alınacak ücretlere ilişkin usul ve esaslar hakkındaki yönetmeliğindeki, ‘Hesap açma ve kapama işlemleri ile hesap cüzdanı yazdırma işlemlerinden herhangi bir ücret alınamaz’ düzenlemesine vurgu yaparak savacıdan hesap kapama ücreti adı altında tahsil edilen 10 TL’nin yasal olmadığına hükmetti.

Adalet Bakanlığı’nın kanun yararına bozma talebini değerlendiren Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, dava dosyasını Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’ne gönderdi. Emsal nitelikte bir karara imza atan 11. Hukuk Dairesi, bankayı haksız buldu. 

Bu emsal karar ile daha önce hesap açma ve kapama işlemleri ile hesap cüzdanı yazdırma işlemlerinden ücret alınan müşteriler banakalarına başvurmaları halinde bu ücretleri alabilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@