Bankalar konut kredilerinde faiz indirdi. Ama...

Geçtiğimiz hafta bankaların başlattığı konut kredilerinde faiz indirimine özel bankalarda katılmıştı. Bankalar düşük faizle kredi imkanı sunarak konut almak isteyen vatandaşların 200 bin liraları bulan paralarının cepte kalmasını sağladı. Ancak bu durum inşaat firmaları için bir fırsat olarak görüldü ve konut fiyatlarında zam yapıldı.

Gündem 04.11.2021 - 14:02 04.11.2021 - 14:02 Mustafa Çokyaşar

Konut fiyatları son günlerde hızlı bir şekilde yükselmeye başladı. Bazı uzmanlar bunun nedeni olarak bankaların konut kredilerinde yaptığı faiz indirimini gerekçe gösterirken, bazı uzmanlarda piyasadaki fiyat artışlarının doğal bir sonucu olarak konut fiyatlarında artış yaşandığını düşünüyor.

Hatırlayacağınız üzere Merkez Bankası iki hafta önce 200 baz puanlık faiz indirimiyle politika faizini yüzde 16'ya kadar indirmiş, ardından ise kamu bankaları ve bazı özel bankalar konut kredilerinin faiz oranlarınd indirim yapmıştı. Konut kredisinde şu an bankalar 1 milyon liranın altı tutarlarda yüzde 1.29, 1 milyon liranın üzerindeki tutarlarda yüzde 1.34 faiz uyguluyor. Bu faiz indirimi sayesinde ev kalacak kişilerin yüz milyarlarca lirası cebinde kaldı.

Yaklaşık bir yıldır ortalama yüzde 1.50 seviyesinde olan faiz oranları nedeniyle, konut satışları durgun seyrediyordu. Bu nedenle kamu bankaları tarafından indirilen faiz oranlarının, evde talebi yeniden artıracağı düşüncesi art niyetli satıcılari için fırsat oldu. Faiz indiriminin devreye girdiği 26 Ekim’den itibaren çevrimiçi ilan sitelerinde satılık ev fiyatları yükseltilerek güncellenmeye başlandı.

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında başlayıp Ağustos ayında son bulan ve tarihin en düşük seviyesinde konut kredisi imkanı sunan kampanyada da benzer olaylar yaşanmıştı. Faizin sıfır konut için yüzde 0.64, ikinci el için yüzde 0.74 olarak uygulandığı dönemde, konut fiyatları rekor kırmıştı. Hatta ev fiyatlarına bir gecede 250 bin lirayı aşkın zam yapan konut sahipleri bile ortaya çıkmıştı. 

Kamu bankaları piyasanın hareketlenmesi amacıyla faiz indirimi yapıyor ancak satıcılar devletin sağladığı finansman desteği kadar rakamı konutlara zam olarak yansıtıyor.

Uzmanlara göre fırsatçılıkla birlikte maliyet artışları da zamların yapılmasına neden oluyor. Özellikle döviz kurunda yaşanan yükseliş gayrimenkul sektöründeki fiyatları da yükseltiyor. Birçok uzmana göre maliyet artışları henüz tam anlamıyla ev fiyatlarına yansıtılmadı. Bu nedenle özellikle sıfır konutlarda fiyat artışlarının yüzde 30-40 arası bir seviyede olabileceği tahmin ediliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@