Bankacılık devinden flaş açıklama: Eğer doğru çıkarsa doları yeni rekorlar bekliyor!

Alman bankacılık devi Duetsche Bank, doların TL karşısındaki kaderinin belirleneceği kasım ayı Merkez Bankası toplantısından çıkacak faiz kadarına ilişkin tahminini değiştirdi. Eğer Duetsche Bank'ın bu tahmini doğru çıkarsa dolar, önümüzdeki günlerde de rekor haberleriyle gündeme gelmeye devam edecek.

Finans 12.11.2021 - 09:19 12.11.2021 - 09:26 Ali Parim

Dolar son üç günde hızla yükselerek 10 TL sınırına dayanırken, gözler Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) kasım ayı toplantısına çevrildi. 16 ay sonra ilk kez eylül ayında indirime giderek faizleri yüzde 18'e çeken Kurul, bu politikasına ekim ayında da devam etti ve faizler yüzde 16'ya kadar indirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da faizlerin indirilmesi yönünde sık sık mesajlar verirken, ekonomi çevrelerinde Merkez Bankası'nın kasım ayında da benzer bir karar alacağı beklentisi yükseldi. Yaşanan son gelişmelerle birlikte ekonomistlerin faiz tahminleri de değişti. 

ALMAN BANKA DEVİ TAHMİNİNİ DEĞİŞTİRDİ

Son olarak Alman banka devi Duetsche Bank, faiz tahminini değiştirdi. Daha önce Türkiye'nin yıl sonuna kadar 100 baz puanlık bir faiz indirimi daha yapacağı öngörüsünü paylaşan Duetsche Bank, çekirdek enflasyonun ekim ayında beklenenden düşük gelmesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın son cari açık vurgusuyla bankanın, toplam 200 baz puan daha faiz indirimine gidebileceği yönünde beklentileri olduğunu bildirdi.

'FAİZLER YÜZDE 14'E KADAR İNDİRİLECEK' BEKLENTİSİ

Duestche Bank'ın tahminine göre; 18 Kasım 2021 tarihinde toplanacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bu toplantıda 100 baz puan daha indirim yapacak. 16 Aralık'ta da yine 100 baz puanlık bir faiz indirimi uygulayacak. Böylece faizleri yüzde 14'e kadar çekecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@