Eğitim kurumları müdürlüğüne yapılacak atamalar için sözlü sınavlar yapılmaya başlandı ve bir haftadır sürüyor. Eskişehir’de 169 okul müdürlüğü için başvurular yapıldı.16-23 Ekim tarihleri arasında yaklaşık 560 aday için  beşer kişiden oluşturulan iki komisyon görev yapıyor.
Değerlendirmenin 60 puanı mevzuat ve genel kültürle ilgili sorulardan ve 40 puanı ise liyakat, temsil kabiliyeti, kendini ifade edebilme gibi tamamen göreceli kriterlere dayanan sorulardan oluşmaktadır. Yani 40 puan tamamen komisyonun keyfi değerlendirmesine bırakılmıştır.
Her aday için hazırlanan üç soruyla ilgili özellikle genel kültür alanında aynı soruların tekrarlandığı tespit edilmiştir. Özellikle Türk Dünyası Kültür Başkenti(İktidarın reklam aracına dönüştürdüğü Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri Milli Eğitimin asli görevi haline getirilmiş , öğretmen ve öğrencisi dolgu maddesi yapılmıştır.)  ile ilgili soruların yoğun olması ve mevzuatla ilgili kurumların işleyişinde güncel olmayan konuların olması dikkat çekicidir. Sonuç olarak; belirleyici olan 40 puanlık dilimin olması beklenmektedir. Anayasadan, 657’den, İlkokul ve Ortaöğretim Kurumlar Yönetmeliğinden, ülkelerin başkentlerinden ,kitap yazarlarına, olimpiyatlara ve Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri vbg. çok geniş bir yelpazeden gelebilecek üç soru tamamen şansa bırakılmıştır.‘’Ne çıkarsa bahtınıza’’ formatındaki bu üç sorunun sizin yönetici niteliğinizi belirleyecek olması çağdaş eğitim anlayışıyla,pozitif bilimle ve vicdanla örtüşmemektedir.
Sizin yöneticilik kaderinizi iki mevzuat, bir genel kültürden oluşan  üç soru mu belirleyecek?
Üç soru doğru olarak cevaplandırılsa bile, 40 puanı verecek olan komisyon hangi kritere öncelik tanıyacak?
Hazırlanmış olan soruların komisyon üyeleri de dahil, şuanda yüksek puanlarla atanmış olan müdürlere sorulsa acaba kaç tanesi doğru cevap verebilir?
Daha önce yetersiz görülerek müdürlükten alınan bazı okul müdürleri de bu mülakata müracaat etmişlerdir.Şimdi üç soruya doğru cevap verirlerse tekrar müdür olarak görevlendirecek misiniz? Yoksa belirleyici olan 40 puanı yine devreye mi sokacaksınız?
Sınav soruları hangi güvenli ortamda oluşturuldu?
Komisyonların şeffaf ve ilkeli olmaları gözetildiyse eğer, sendikalardan da birer gözlemci olamaz mıydı? 
Kısaca yönetici olma kriterlerinin hangi özellikleri taşıdığına önceki müdür değerlendirmelerinde tanık olmuştuk. Şimdi boşta kalan 169 okul müdürlüğünün belirlenmesinde de farklı bir sonuç beklemiyoruz.Kısa bir süre sonra kimlerin müdür olarak atandığını hep birlikte göreceğiz.İlimizin merkezi okullarına atanacakların hangi niteliği taşıyacağından  hiç şüphemiz yok.
Nasıl bir ortam oluşturulduğunu görmek ve anlamak adına şahsım olarak bende okul müdürlüğü başvurumu yaptım ve mülakata katıldım. Ancak yukarıda belirttiğim gerekçeler nedeniyle soruları cevaplamadım.Çağdaş, bilimsel, demokratik, laik ve ulusal eğitim anlayışını benimseyen okul müdürlerinin görevine son veren zihniyet,aynı değerleri savunan sendikanın başkanını da müdür yapmayacağı kesindir.Zaten böyle bir beklentimizde olmamakla birlikte, onurlu öğretmenliği bu zihniyetin müdürlüğüne tercih ederiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.