Bakan Varank'tan uzaktan çalışma müjdesi! Uzaktan çalışmanın kalıcılaşması için Meclis çalışmalara başlayacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, katıldığı bir organizasyonda bazı sektörlerde uzaktan çalışmanın yaygınlaştırılması için gerekli yasal düzenlemenin Meclis gündemine getirileceğini duyurdu.

Kamu Haberleri 13.11.2021 - 00:21 13.11.2021 - 00:34 Mustafa Çokyaşar

Bilişim Vadisi'nde 8. Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi'nde söz alan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, uzaktan çalışmaya dair önemli açıklamalarda bulundu.

Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uzaktan çalışma uygulamasını yüzde 50'ye kadar artırma yetkisi olduğu için şu anda uzaktan çalışmanın en fazla yüzde 50 olarak uygulandığını vurguladı. Bu nedenle yetkiyi artırmak için Meclis'iten yeni yetki talep edileceğini belirten Varank, belirli sektörlerde özellikle artık uzaktan çalışmadan başka bir ihtimali düşünen çalışan bulunamadığını söyledi. 

Bilişim Vadisi'nde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın da katılımıyla düzenlenen 8. Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi'nde, Ar-Ge ve tasarım merkezleri için 10 kategoride 30, teknoparklar için de 4 kategoride 12 olmak üzere toplamda 42 ödül sahiplerini buldu.

Varank, sanayi ve teknoloji ekosistemi sayesinde ülkenin son 4 çeyrekte üretime ve yatırıma dayalı ciddi büyüme gerçekleştirdiğini belirtti. Varank, "12 aylık ihracatımız, 215 milyar dolara ulaştı. Bunları yeterli görmüyoruz. İhracatta nicelikle beraber nitelik artışını da tam anlamıyla yakalamak mecburiyetindeyiz. Nitelik artışının dinamosu olarak sizleri görüyoruz" açıklamasında bulundu.

Varank son olarak Ar-Ge ve inovasyon ekosisteminin gelişimi için gerekli kolaylıkları her zaman sağladıklarını, sağlamaya da devam edeceklerini söyledi. Ayrıca, Ar-Ge teşviklerinin uygulanma süresini 2028'in sonuna kadar uzatıldığını da duyurdu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@