Bakan Pakdemirli'den Yasaklı Irklar Hakkında Açıklama: Süre Uzatılmayacak !

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yasaklı ırklar olarak bilinen köpek türlerinin kayıt altına alınması için verilen sürenin uzatılmayacağını açıkladı. Süre 14 Ocak 2022'de doldu.

Bakan Pakdemirli'den Yasaklı Irklar Hakkında Açıklama: Süre Uzatılmayacak !

Yasaklı ırk olarak bilinen köpek türlerinin kayıt alına alınması için Tarım ve Orman Bakanlığı 14 Ocak 2022 son gün demişti. Hayvanseverlerin süre uzatılsın talebine ilişkin Bakan Pekdemirli'den sürenin uzatılmayacağına ilişkin açıklama geldi.

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre; Bakan Pakdemirli, yasaklı ırkların kayıt altına alınma sürecine ilişkin sürenin uzatılmayacağını söyleyerek barınaklardaki son duruma ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Türkiye genelinde toplam 23 bin 406 köpeğe çip takıldı. Yurtdışından Türkiye'ye giriş yapmak isteyen ve kayıt altına alınmamış yasaklı ırklara da giriş izni yok.

Haber

HAYVAN BAKIMEVLERİ

Türkiye'de bulunan hayvan bakımevlerine değinen Pakdemirli: "Avrupa sokaktan topladığı hayvanları, bir ay içerisinde sahiplendiremezse uyutuyor. Biz bunu doğru bulmuyoruz. Ne yapacağız? Kısırlaştırmayı tamamlarsak, popülasyon azalır. Belediyelerin bu konudaki çalışmalarını biraz daha hızlandırmaları gerekiyor. Hayvanlarımız çok değerli. Ama insanlarımıza zarar verdiğinde gerekli tedbirleri almamız lazım" dedi.

Barınak yapımında belediyelere yardım edildiğine ilişkin de: "Barınak yapımında belediyelere yüzde 40'a kadar yardım ediyoruz. Şu ana kadar 53 milyon 431 bin TL hayvan bakımevi yapımı, 25 milyon 227 bin TL de sahipsiz köpeklerin kısırlaştırılması için destek sağladık" açıklamasını yaptı.

Haber

KAYIT ALTINA ALINAN KÖPEKLERİN CİNSLERİ

10 bin 186 Pitpull Terrier

6 bin 563 Dogo Argentino

5 bin 436 American Staffordshire Terrier

Bin 195 American Bully

14 Fila Brasileiro

12 Japanese Tosa