Bakan Dönmez açıkladı: Yerli ve Milli doğalgaz geliyor!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bursa Uludağ Üniversitesi'nde katıldığı bir programda yerli gazın vatandaşlara ne zaman ulaşacağının tarihini verdi.

Gündem 05.11.2021 - 17:44 05.11.2021 - 17:44 Mustafa Çokyaşar

Dönmez, Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde Stratejik Düşünce ve Genç Mühendisler Topluluğunca düzenlenen "2023'e Doğru Bağımsız Enerji Güçlü Türkiye Konferansı"nda değerlendirmelerde bulundu. Bakan Dönmez, yerli gazın ilk fazı için tarihi de bu toplantıda verdi. 

Bakan Dönmez, "Önümüzdeki yılın ortalarında Karadeniz'in tabanına doğalgaz için boru serip, ilk kaynağı vuracağız. Şu ana kadar gerekli boruların yüzde 50'den fazlasının üretimi tamamlandı. Yerli doğalgazda hedefimiz belli, 2023'te gazın ilk fazını sisteme vereceğiz" diyerek müjdeyi verdi.

Sakarya Gaz Sahası ile ilgili son gelişmelere değinen Dönmez, şunları kaydetti:

"Yerli doğal gazda hedefimiz belli. 2023'e kadar gazın ilk fazını inşallah sisteme vereceğiz, bağlayacağız. İlk faz için açılması planlanan yaklaşık 10 kuyudan günde yine yaklaşık 10 milyon metreküp doğal gaz taşımayı hedefliyoruz. İkinci fazda artan kuyu miktarıyla birlikte karaya aktarılan doğal gaz miktarı da doğal olarak artmış olacak. 40 milyon metreküplere kadar çıkmış olacağız. Maksimum üretim seviyesine çıktığımızda ülkemizin ihtiyacının yaklaşık 3'te birlik kısmını Karadeniz sahasından sağlamış olacağız. Meskenlerin, konutların doğal gaz ihtiyacının tamamını Sakarya Gaz Sahası'ndan karşılar hale geleceğiz." 

Bakan Dönmez, yerli doğalgazın faturalara nasıl yansıyacağı ile ilgili de bir açıklama yapmadı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@